Fenerbahçe’nin yeni forma üreticisi kim olacak?

Fenerbahçe ve Adidas ortaklığı çok uzun süredir devam ediyor. Şu anda 2004’ten beri süregelenine şahitlik ediyoruz ancak Fenerbahçe çok uzun yıllardır Adidas giyiyor, o kadar ki sarı lacivertli ekip, kendi markası Fenerium (2000-2004) ve Adidas dışında hiçbir üreticiyle çalışmadı.

c7bd3e50-508e-4ee4-b577-ad838e18e3dd-1408x792.jpg

2004‘te yıllık 2M$ ile başlayan anlaşma, 2009‘da yıllık 5M$2014‘te yıllık 8.5M$ olarak güncellenmişti ve bu anlaşma Türkiye’nin en pahalı forma sponsorluğu olmuştu. 2014’teki güncelleme ile Kiğılı ve ekibi forma tasarımından tamamen çekilmiş, yerini adidas ekibine bırakmıştı. Takip eden 4 sezonun iç sahada formaları bu değişimi belli ediyor zaten. Baştan iki forma Kiğılı ekibinin çubukluları, sondan iki Adidas Türkiye çubukluları.

asadsa.jpg

2017 yılının temmuz ayında Under Armour’ın Fenerbahçe’yle ilgilendiğini, dünyada ilk olarak EfsaneCubuklu.com’da okumuştunuz. Doğuş Holding bünyesinde Türkiye pazarına giren Under Armour, Ferit Şahenk’in aracılığı ile Fenerbahçe’nin forma üreticisi olmak için en istekli iki üreticiden biri. Eğer gerçekleşirse Under Armour x Fenerbahçe ortaklığı yalnızca futbol takımını değil, son Avrupa şampiyonu Fenerbahçe Doğuş‘u da kapsayacak, basketbol takımının Nike ile olan anlaşması 2018-2019 sezonu sonunda sona eriyor.

fbua.jpg

Fenerbahçe hamlesi, Avrupa ve özellikle Doğu Avrupa ve aynı zamanda Orta Doğu ve Ön Asya’ya açılmak için Under Armour açısından önemli bir adım. Fenerbahçe için önemi ise her sponsorluk hamlesindeki gibi para.

Under Armour, rakiplerine kıyasla çok genç bir şirket. 1996 yılında kurulmuş, önceliği Amerikan futbolu olan bir şirket. 2006 yılında Amerikan futbolcuları için ürettikleri ayakkabılar futbola da sıçrayınca “Acaba mı?” demişler, piyasadaki rekabeti ve dönen paraları görünce futbola giriş yaptılar. En sükseli anlaşmaları ise Tottenham Hotspur ile gerçekleşmişti, daha önce Under Armour’dan haberi olmayan insanlar böyle bir markanın varlığından haberdar olmuştu. Daha sonra Tottenham’ı piyasanın devi Nike’a kaptırdı, birçok başarısız anlaşmanın tarafı oldu, birçok takım tarafından deyim yerindeyse terk edildi. Son iki sezonda Avrupa’da ve Güney Amerika’da iyi anıldığı söylenemez.

2014 yılında Fenerbahçe ile bir flört daha olduğunu biliyoruz ama detayları kayıp. Belki dedikodu, belki üstü örtülmüş bir yakınlık. Ancak gerçekleşmemişti, Fenerbahçe Adidas ile 5 yıllık sözleşme yenilemişti.


fenernb.jpg

Fenerbahçe’nin tedarikçisi olmak için girişimlerde bulunan bir diğer şirket de yine ABDli New Balance. 2016-2017 sezonunda yaptığı parlama ile herkesçe tanınır bilinir olduysa da Avrupa futbol forma piyasasında sesini duyuruşu, 2012-2013 sezonunda Liverpool ile anlaşmasıyla oldu. O dönem tüm dünyayı kasıp kavuran sportif giyim ve ayakkabı markasını riske etmek istemeyen New Balance, piyasaya alt markası Warrior ile girdi. 3 sezon boyunca Warrior markasını kullandıktan sonra, 2015-2016 sezonu itibariyle New Balance olarak görünür oldu.

New Balance, 1906 yılında Boston, Massachusetts’te kurulmuş, köklü bir sportif giyim ve ekipman şirketi. Uzun yıllar dünya çapında ayakkabılarıyla bilinmesinin sebebi, esasında bir ayakkabı markası olması. İlk patentli ürünü, ayak tabanına 3 yerden destek veren ayakkabıydı. 2012 yılında Warrior’u 40M€’ya bünyesine katarak futbol piyasasına adım attı. 2016 yılında ise Warrior’ın önüne geçerek adını formalara yazdırdı.

241241.jpg

Halihazırda Liverpool, Celtic, Porto, Sevilla, Athletic Bilbao, Lille, Rubin Kazan gibi kulüp takımları ve İrlanda, Panama, Kosta Rika gibi milli takımlarla anlaşması bulunan New Balance, bünyesinde bulundurduğu takım sayısını arttırmak ve farklı piyasalara açılmak üzere çalışmalar yürütüyor. 2009-2016 yılları arasında 380.000 ortalamayla forma satan ve hem Avrupa hem Orta Doğu pazarında bulunan Fenerbahçe, bu iş için biçilmiş kaftan.

Söz konusu iki şirketin de cebinde 10+M€ ile masaya oturacağı ve uzun süreli ortaklık hedefinde olduğu konuşuluyor. Tabi hiçbir detay net değil, çünkü Adidas  x Fenerbahçe ortaklığının son sezonuna girmek üzereyiz. İki yüz yıla yayılmış bu ortaklık son ürünlerini temmuz ayında verecek.

Adidas, Türk Lirası’nın değer kaybını gerekçe göstererek sözleşmeyi devam ettirmeme kararı aldı. Önce Türkiye A Milli Basketbol Takımı ile olan ortaklık sona erdi, sırada Beşiktaş ve Fenerbahçe var. İki takımın da sözleşmeleri 2018-2019 sezonu sonunda sona eriyor ve anlaşma yenilenmeyecek. Adidas tarafından “Formaları 85€‘dan satın, sözleşmeyi 2 katı ücretle uzatalım” teklifi geldiği söyleniyor ancak takımlarımız, bugünün kuruyla, 447₺‘ye forma satmaya meyletse hem formalar rafta kalır hem isyan çıkar. Asgari ücretin 1/3’üne dünyanın hiçbir yerinde forma satılamaz.

Adidas Türkiye, Aralık 2017’de fesih ücretini de ödeyerek anlaşmayı feshetmek istediyse de Fenerbahçe yönetimi, yeni bir sponsorluk anlaşması için yeterli vaktin kalmadığını öne sürerek bu teklifi reddetti.

Basit bir hesap yapalım: Adidas Fenerbahçe’ye yıllık 8,5M$ ödüyor, kuru 19 Temmuz 2017’den hesaplarsak yıllık 30M₺. Bir formanın maliyeti ortalama 12$. Fenerbahçe ortalama 500.000 forma sipariş ediyor. Forma üretim maliyeti 6M$. Yine 19 Temmuz 2017 kuruyla 21M₺. Fenerbahçe’nin Adidas’a maliyeti (kamp ve antrenman ürünleri hariç) 51M₺. Fenerbahçe’nin bu maliyeti karşılaması için 285.000 forma satması gerekiyor ki Fenerbahçe’nin son 2 sezondaki forma satışları aşağı yukarı 300.000 seviyesinde. Aradaki 15.000 formadan kazanılan para da yine pay olarak Fenerbahçe’ye gidiyor. Adidas hayır hasenat kurumu değil ki hiç para kazanmadığı bir anlaşmanın tarafı olsun. Ortada elle tutulur, gözle görülür bir başarı olmaması işin tuzu biberi.

Özetle; Fenerbahçe’nin, son 30 yılında derin izleri bulunan Adidas ile ortaklığı sona eriyor. Tarihe tanıklık ediyoruz.

Forma kulislerinde konuşulan son dedikodu ise Fenerbahçe başkan adayı Ali Koç‘un cebinde bir üretici anlaşmasıyla yola çıktığı. Bu üretici hepimizin tanıdığı, bildiği ve sevdiği bir üretici. “Aziz Yıldırım seçilirse (Şahenk ile dostluğundan hareketle) Under Armour, Ali Koç seçilirse New Balance olur.” yorumu yapılıyordu ama bu dedikodu tüm yorumları devre dışı bıraktı.

Siz Fenerbahçe’nin yeni forma, kamp ve antrenman ürünü tedarikçisinin hangi şirket olmasını istersiniz? Yorum kısmından ve Twitter’da @efscub üzerinden bizimle paylaşın.

Reklamlar

Fenerbahçe’nin yeni forma üreticisi kim olacak?” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Fenerbahçe 2018-2019 Formaları | Efsane Çubuklu

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s