Adidas ve AC Milan’ın yolları ayrıldı

AC Milan 1998-1999 sezonundan beri Adidas formalar giyiyor. İki farklı yüzyıl görmüş bu ortaklık sona eriyor. Tarihe tanıklık ediyoruz.

AC Milan’ın forma kültürü, forma geçmişi ve tüm detaylar için I Rossoneri yazımızı okuyabilirsiniz.

AC Milan, Adidas’ın amiral gemilerinden biri, en azından yakın zamana kadar öyleydi. Hali hazırda Adidas’ın 5 büyük takımından biri olsa da forma satış sayıları diğer büyüklere kıyasla çok düşük. Çok çok düşük. Adidas, aşağı yukarı 20M€ verdiği takımın forma satışlarının da yüksek olmasını bekliyor ama AC Milan’ın şu haliyle milyonluk satış sayılarını yakalaması mümkün değil.

197329.jpg

AC Milan, geçtiğimiz sezon aşağı yukarı 200.000 forma sattı. Zirvedeki Real Madrid ve FC Barcelona gibi takımların 3.000.000 barajını her yıl aştığı bir piyasada 200.000 umursanmayacak kadar küçük bir sayı. O kadar ki 2016-2017 sezonunda Galatasaray ~380.000 ve Fenerbahçe ~320.000 forma satarak AC Milan’ı geride bıraktı. Adidas, resmi kaynaklardan alınan bilgilere göre bu başarısız ortaklığı sona erdirmeye niyetli. Bu yeni bir olay da değil, Adidas’ın daha önce sözleşme ücretini azaltmak niyetinde olduğunu duymuştuk.

AC Milan 14-15 Home Kit (1).jpg

AC Milan ve Adidas, 2013 yılında nikah tazeleyerek 10 yıllık yeni sözleşmeye imza atmıştı ve AC Milan bu anlaşmadan yıllık 20M€ kazanıyor. 2023 yılında sona ermesi gereken bu anlaşma, Adidas’ın direkt müdahalesiyle sezon sonunda feshedilecek. Adidas’ın bu fesih için ne kadar fesih bedeli ödeyeceği henüz belli değil; Chelsea, Adidas’la olan sözleşmesini feshetmek için cebinden 75M£ ödemişti.

milan-adidas-deal-1.jpg

Çubuklu forma giyen takımların lanetidir birbirine benzeyen formalara sahip olması. Adidas’ın olağandışı deplasman ve alternatif formalar tasarlaması satışları ister istemez dibe düşürdü. AC Milan gibi Avrupa’nın gözde takımlarından birini her üretici bünyesine katmak ister, işler nasıl seyredecek, hep birlikte göreceğiz.

Untitled-2.jpg

Siz bu fesih hakkında ne düşünüyorsunuz? AC Milan’ı hangi üreticinin formalarını giyerken görmek istersiniz? Yorum kısmından bizimle paylaşın.

GÜNCELLEME: 24 Ekim 2017 itibariyle anlaşma resmen feshedildi.

 

Reklamlar

Adidas ve AC Milan’ın yolları ayrıldı” üzerine 2 yorum

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s