Nike, Brezilya FF ve FBI üçgeni

Brezilya Milli Futbol Takımı, 1997’den beri Nike ile forma ortaklığı içerisinde. Bu süreçte Seleçao, 1 Dünya Kupası, 4 Konfederasyon Kupası, 4 Amerika Kupası kazandı. Yakın dönem Brezilyalı milli yıldızların gözümüzün önüne gelen tüm görüntülerinde Nike formaları var. Bu ortaklığın bilinen sona eriş zamanı 2018 Dünya Kupası sonuydu.

nike-the-brazilian-national-football-team-and-40-million-paid-into-a-swiss-bank-account.jpg

1998 Dünya Kupası’nda final oynamış Brezilya kadrosu

FBI, bir süredir devam eden soruşturmasının sonucunda; 1997 yılındaki anlaşma sürecinde, o dönem Brezilya Futbol Federasyonu başkanı Ricardo Teixeira‘nın 9.5M$ rüşvet aldığını ortaya çıkardı. FBI buna dayanarak, bir ABD şirketi olan Nike’tan Brezilya ile olan ortaklığını sona erdirmesini talep etti. İşler nereye gidecek, zaman gösterecek.

o-ricardo-teixeira-facebook.jpg

Bu, Başkan Teixeira’nın tek vukuatı da değil. 1994’te ABD’de gerçekleşen ve Brezilya’nın kazandığı Dünya Kupası’nın ardından ülkeye özel bir uçakla dönen milli takımın gümrüğe girmesine izin vermedi, bahanesi milli takımın ödenecek vergilerden çok daha değerli olduğuydu. Daha sonra anlaşıldı ki milli oyuncular, ABD’den beraberlerinde birçok kutu (çoğunlukla bilgisayar ve oyun konsolları) ile döndü, Teixeira ise birçok bira makinesi getirmişti. Daha sonra ABD Gelir İdaresi tarafından suçlu bulundu ve ödenmesi vergilerin yanında ekstra cezalar da ödedi.

breezil.png

Olaylar ayyuka çıkmadan önce de Nike ve Federasyon arasında, bu konuyla ilgili olarak anlaşmazlıklar çıkmıştı. 2015 Kadınlar Dünya Kupası’nda kadın milli futbol takımı yeni formalarla sahaya çıkarken, erkek milli futbol takımı 2015 Copa America’da eski formalarla oynamak durumunda kalmıştı. Erkek milli futbol takımı, yeni forma setini hiç giyememişti ve direkt 2016 setine geçiş yapmıştı.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Nike Brezilya’yı bırakır mı? Yeni üretici kim olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşın.

Reklamlar

Nike, Brezilya FF ve FBI üçgeni” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: A Milli Basketbol Takımı’nın EuroBasket’te sponsorsuz kaldı | Efsane Çubuklu

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s