Azul y Oro: Boca Juniors

Futbolla az biraz ilgilenen herkesin bildiği, Arjantin’in dev takımı Boca Juniors. Arjantin içinde 30, uluslararası turnuvalarda 3’ü FIFA Kulüpler Şampiyonası, 6’sı Copa Libertadores olmak üzere 22 kupa kazanmış olsa da başta Diego Maradona, ardından stadı La Bombonera ve efsanevi taraftarı ve en nihayetinde de ikonik formasıyla hatırlanır.

ERVUGSWUSFCQZLAXK55ZH5LJWQ

Boca Juniors; Esteban Baglietto, Alfredo Scarpatti, Santiago Sana ile Juan – Teodoro Farenga kardeşlerin, 3 Nisan 1905 tarihinde bir takım kurmak için bir araya gelmesiyle kuruldu. Takımın ilk renkleri siyah – beyaz, ilk forması da beyaz üzerine siyah çubuklardan oluşan bir çubuklu formaydı. Ancak bu renklere sahip bir takım daha vardı, Nottingham de Almagro. 1906 yılında Boca Juniors ile Nottingham de Almagro karşı karşıya geldi, kazanan siyah beyaz renkleri ve çubuklu formayı alacaktı. Boca Juniors maçı kaybetti, maçla beraber renklerini ve formasını da Nottingham’a kaptırmış oldu.

tall-ships-swedish-old

Yeni renk arayışına giren kurucular, büyük bir kumara girerek La Boca limanına gelecek ilk geminin bayrağındaki renkleri almaya karar verdiler. Limana gelen ilk gemi bir İsveç gemisiydi… Boca Juniors takımının o günden itibaren giyilecek renkleri de böylece belli olmuş oldu, kraliyet mavisi ve altın rengi.

bocccara

Boca Juniors’un ilk sarı – mavi forması, River Plate’ten tanıdığımız, tüm formaların atası, omuzdan çapraz şeritli forma idi. (1800’lerin sonunda karşı karşıya gelen İngiliz takımları, ayırt edilebilmek için beyaz gömleklerin üstüne omuzdan bele doğru olacak şekilde kırmızı ya da mavi kuşak bağlarlardı, çapraz şeritli formanın atası hatta farklı formaların atası budur.) Bu forma 5 sene giyildikten sonra, günümüze kadar gelen sarı bantlı lacivert formaya geçildi.

La_Bombonera_desde_arriba

Boca Juniors’tan bahsedip La Bombonera‘dan ve çılgın taraftardan bahsetmemek olmaz. La Bombonera, alıştığımız stadyumlardan biraz daha farklı. Kuzey, güney ve batı tribünleri bildiğimiz tribün formundayken, doğu tribünü adeta apartman gibidir, bu tribünde localar yer alır. Kulüp müzesi ve Diego Maradona’nın locası da yine bu tribündedir.

bocca

Boca Juniors’un kulüp armasına da dikkate şayandır, alışık olmadığımız bir detayı vardır. 1970 yılında Boca Juniors armasına, kazanılan her bir başarının nişanesi olarak bir yıldız eklenmiştir ve o günden beri eklenmeye devam ediyor. Şu anda 52 yıldız var. CABJ yazısının üstündeki yıldızlar yerel başarıları, altındaki yıldızlar ise uluslararası başarıları sembolize eder. Mevcut formuna ise 1995 yılında kavuşmuştur. 1955 yılında, kulübün 50. yılı olması sebebiyle defne yaprakları armaya eklenmiştir.

imagenes-titulo-boca-metro_oleima20110814_0064_1

Tabi bir de Superclásico var ki, çoğu futbol otoritesine göre dünya futbolunun en ateşli derbisi. Buenos Aires’in ve de Arjantin’in en büyük ve en başarılı iki takımı Boca Juniors ile River Plate arasında 1913’ten beri süregelen futbol maçlarına Superclásico denir. (Burada super için özel bir parantez açmak lazım. Süperin tam Türkçe karşılığı muhteşem, şahane, heybetli, gösterişlidir. Bu açıdan bakınca Superclásico’nun tam çevirisi en büyük derbidir.) Bu derbinin Efsane Çubuklu olarak bizim için de anlamı başkadır, derbinin iki tarafının da forması nev-i şahsına münhasırdır, özeldir, forma kültürü çok derindir.

prduc.png

Boca Juniors, forma üreticilerine çok sadık bir takımdır. Ortaklık kurduğu üreticilerle uzun yıllar çalışmıştır. 12 yıl adidas, 3 yıl Olan, 2 yıl Topper giymiştir, 20 yılı aşkın süredir de Nike giymektedir. Mevcut Nike – Boca Juniors sözleşmesi 2012 yılında yenilendi, 2019’a kadar sürecek ve Boca Juniors bu anlaşmadan yıllık 8M$ olmak üzere toplamda 56M$ kazanacak.

Siz Boca Juniors’un forma kültürü hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşın.

Twitter’da @efsanecubuklu01, Facebook’ta Efsane Çubuklu, Instagram’da @efsanecubuklucom bizi takip edebilirsiniz.

Reklamlar

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s