Qatar Airways’in Barcelona’ya renk dayatması

Barcelona, 2006-2007 sezonuna kadar hiç göğüs sponsoru almayarak modern futbola karşı dimdik bir duruş sergilemişti. Çünkü Barcelona forması Katalonya bayrağı, Barcelona da Katalunya Milli Takımı gibi görülüyordu; bayrağa ve formaya saygı gösterilmeliydi.

maxresdefault

Ronaldinho, 2005-2006 sezonu

Daha sonra UNICEF’e destek olmak ve UNICEF’i dünyaya duyurmak için formanın göğüs bölgesine UNICEF baskısı yapıldı. Barcelona taraftarı “Eyvah, gidiyor mu 100 yıllık duruşumuz?” endişesinde haklıydı. Çünkü her kırık küçük bir çatlakla başlar. Barcelona bu anlaşma süresince, UNICEF’e yıllık 1.5M€ bağışlıyordu. Bu anlaşma 2006 yılında başladı ve 2011 yılına kadar sürdü.

maxresdefault

Samuel Eto’o, 2006-2007 sezonu

Daha sonra Qatar Foundations çıkageldi, Barcelona’nın göğsünde yer alabilmek için 5 yıllık 150M€ teklif etti. Bu teklifi kabul etmemek mümkün mü? Değil tabiki. Barcelona da derhal kabul etti ve 111 yıllık gelenek sona ermiş oldu. Koca bir 20. yüzyıldan bahsediyorum, böyle gelenekleri yıkmak kolay değildir ancak yıllık 30M€ da kolay kolay reddedilebilecek bir meblağ değil.

sportsgallery-24-10

Lionel Messi, 2011-2012 sezonu

Kısaca Katar yatırımlarından bahsedeyim; Katar’da her yatırım Katar Emirine bağlı ve iznine tabidir. Katar içi ve uluslararası her yatırım birbirine bağlıdır. Her kurum da birbirine bağlıdır. Dört bir koldan, uyum içerisinde çalışırlar. Örneğin Katar Spor Yatırımları, Barcelona’nın göğsündeki Katar Vakfı ile bağlıdır, Barcelona’nın o dönemki asıl sponsoru Katar Spor Yatırımları’ydı zaten. Aynı Katar Spor Yatırımları bugün bütün Avrupa’nın futbol yayın haklarını dünyaya pazarlamaktadır. Bizim ligimizin yayın haklarının sahibi şu an BEIN Sports, BEIN Sports’un sahibi aynı zamanda PSG’nin de sahibi. Ayrıca Trabzonspor’un göğüs sponsoru Katar Ulusal Bankası (QNB), Katar Spor Yatırımları adına sponsor olmuştur.

neymar-barcelona-camp-nou-2013_1nx4py339pvn91avvuk88iem9y

Neymar, 2013-2014 sezonu

Katarlı yatırımcılar, dünyanın dört bir köşesine ulaşan bu reklamı daha da ileri götürerek, 2013 yılında anlaşmanın henüz üçüncü yılında, ülkenin en büyük girişimi olan Qatar Airways (Katar Hava Yolları) ile değiştirdi. Yukarıda belirttiğim gibi, her girişim/yatırım birbirine bağlı ve ismi değişse de kaynağı aynı kalıyor: Katar emiri. 2011 yılından 2016 yılına kadar süren anlaşmadan Katalan ekibi totalde 150M€ kazandı.

barca.gif

2015-2016 sezonunun sonunda biten anlaşma; 2016-2017 sezonunun başında yenilendi ancak sözleşme yenilenmesi görece sancılı bir süreçti. O kadar ki, Barcelona’nın 2016-2017 iç saha ve deplasman formaları göğüs sponsor baskısı olmadan satışa sunuldu, daha sonradan sponsorlu versiyonu da satılmaya başlandı. Barcelona bu anlaşmadan 1 yıl için 35M€ kazanacak. Barça’nın beklentisi yıllık 65M€ idi, anlaşmanın bu kadar gecikmesinin esas sebebi de tam olarak bu aslında.

Barcelona sponsor tarihi hakkındaki bu bilgilerden sonra esas noktaya yoğunlaşalım. Barcelona’nın renkleri bildiğiniz üzere bordo mavidir, ana detay rengi de altın rengine yaklaşan tok bir sarıdır. Barcelona 2013 yılına kadar forma baskılarını genellikle sarı tercih etti, yer yer altın rengini de gördük. Ancak 2013 yılında Qatar Airways anlaşmasından sonra baskı renklerinde bir değişim oldu.

Qatar ana baskı renginin beyaz ve kestane rengi olmasını istiyordu. (Qatar Airways’in renkleri, Katar bayrağında olduğu gibi beyaz ve mora yakın bir kestane rengidir) Bu belki kabul edilebilir ancak deplasman formalarında da kestane rengini dayatmaya başladı. Öyle ki, Barcelona’nın özenle tasarlanan formaları, bu renk yüzünden görsel kayıp yaşıyor. Birkaç farklı örnek vereceğim:

 • 2013-2014 deplasman ve alternatif formaları, deplasman formasında detay rengi lacivert iken Qatar baskısı kestane rengi; alternatif formada detay rengi sarı iken Qatar baskısı beyaz:

4431a1

 • Barcelona 2014-2015 deplasman ve alternatif formaları. Deplasman formasının detay renkleri Barcelona’nın ana iki rengi olan mavi ve bordo iken Qatar baskısı kestane rengi; alternatif formanın detay rengi lacivert iken Qatar baskısı kestane rengi:

barcelona-14-15-third-kit-1

 • 2015-2016 deplasman ve alternatif formaları. Deplasman formasının detay rengi lacivert iken Qatar baskısı kestane rengi; alternatif formanın detay rengi siyah iken Qatar baskısı beyaz:

442a31

 • Ve son olarak 2016-2017 alternatif forması. Nike Elit Kategori’nin renk açısından en iyi alternatif forması sponsor baskısıyla nasıl murdar edilir, en güzel örneği. Ana renk ler cam göbeği ve nane yeşili, detay rengi siyah iken Qatar baskısı kestane rengi:

fa16_ck_comms_3rd_crest_match_fcb_rectangle_1600

Sezonun belki de en güzel formalarından birine yazık edilmiş. Bu direnişin, bu gereksiz tavrın hiç anlamı yok. Göğüs sponsoru yalnızca para demek değildir. Göğüs sponsoru formanın temel detaylarından biridir, formanın görsel değerini arttırır ya da azaltır. Önemlidir.

Siz Qatar’ın bu anlamsız tavrı hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşın.

Bizi Twitter’da @efsanecubuklu01 hesabından, Facebook’ta EfsaneCubukluCom sayfasından takip edebilirsiniz. Sosyal medyada paylaşarak daha fazla kitleye ulaşmamıza yardımcı olursanız memnun ve minnettar oluruz.

Reklamlar

Qatar Airways’in Barcelona’ya renk dayatması” üzerine 3 yorum

 1. Bu araplar neden gelip bir Türk kulübüne yatırım yapmıyorlar ? Adamların hıristiyanları zengin etmekten başka bir görevi yok sanki.

  Beğen

  • Reklamın iyisi orada oluyor. Kaç kişi biliyordu Qatar Airways’i Barça’dan önce? Şimdi herkes biliyor. Böyle anlaşmalar için prestij lazım.

   Beğen

 2. Kesinlikle çok haklısın. Olması gereken düzeni bozuyor.
  Ayrıca GS deplasman forması koldaki permolit de aynı şekilde yeşil renk formayla hiç uymuyor sırf permolit in rengi diye yapılmış ama çok kötü.
  Ek olarak roma formasını göğüs sponsoru olmadan görmek bana çok eksik geliyor. Sade bir reklam çok yakışırdı. Formayı tamamlardı.

  Beğen

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s