Fransa, 2016 Avrupa Milli Takımlar Şampiyonası’nın ev sahibi ve birçok kimseye göre de turnuvanın favorilerinden biri. Payet‘in üstün çabasıyla ilk iki grup maçında garantilemişlerdi üst tura çıkmayı, bugün grup maçlarının üçüncüsünde İsviçre ile karşılaştılar ve el ele üst tura çıktılar.

france-euro-2016-away-kit-2
Fransa’nın martta tanıtılan deplasman forması ve kombini

Ancak formalarda bir gariplik vardı, Fransa Erkek Milli takımı tanıtılandan başka bir forma ile sahadaydı. Forma meraklıları ya da EURO 2016’da giyilen tüm formalar yazımızı okuyanların bildiği üzere, Fransa’nın deplasman forması bir kolu kırmızı bir kolu mavi olan düz beyaz bir formaydı. Ancak Fransa sahaya uzaktan bakanların bembeyaz sanacağı, aslında çok açık renkte kırmızı ve mavi kol detaylarına sahip, tanıtılana benzer ancak başka bir forma idi. Formayı EURO 2016’da görmeye alıştığımızın aksine lacivert şort ve beyaz konçlar tamamladı. Fransa’nın Nike ile çalışmaya başladıktan sonra klasik deplasman kombini oldu bu.

Camisa-reserva-da-França-modificada-para-a-Euro-2016

İnternette kısa sürede infiale sebep olan bu formanın sebebi UEFA forma kuralları.

kural

UEFA Forma Kuralları’nın 8. maddesinin 5. fıkrası “Formanın her iki kolu da aynı renk ya da aynı desen olmalıdır. Ancak forma parçalı, çubuklu, bantlı, şeritli ya da damalı ise kollardan biri bu desenlerin renginde olabilir.” demektedir. Fransa’nın EURO 2016 deplasman forması işte bu kurala takılmış, hem de bir kere değil, iki kere takılmış. Kollar formanın ana renginde, yani beyaz olmalıydı. İki kol da farklı olunca UEFA Fransa’ya dur demiş belli ki.

france.png

Bu olayda asıl güzel olan ne biliyor musunuz? Fransa ve dolasıyıla Nike böyle bir durumun bilincindeydiler ve hatalı formanın yerini hemen başka bir forma ile doldurdular. Hem de sıradan bir forma ile değil, 2016 model bir forma ile. Bizim de ihtiyacımız olan bu özen. İspanya maçında yaşadığımız rezil forma kombini ile ilgili Bu nasıl kombin? yazısını okuyabilirsiniz.

Aynı maçta, İsviçre’nin Puma formaları kağıt gibi birkaç kez yırtıldı. Puma için kötü bir reklam kesinlikle. EURO 2016 ile görücüye çıkan ilginç forma teknolojisi demek ki yeterince dayanıklı değil.

switzerland-ripped-shirts-france-3switzerland-ripped-shirts-france-2switzerland-ripped-shirts-france-1


Yazımız burada sona erdi, sık ve güncel bilgiler için Twitter | @efsanecubuklu01‘i takip edebilirsiniz, diğer yazılarımız için Anasayfa‘ya gidebilirsiniz. Daha fazla kişiye ulaşmamız için lütfen sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir