Tüm beklentileri alt üst eden bir Avrupa Şampiyonası geçiriyoruz, turnuvanın en kötü takımlarından birisi, belki de en kötüsüyüz. Bunlar bir futbol sitesinin konuları, bugün İspanya’yla oynanan grup maçındaki rezalet kombinden söz etmek için buradayım.

Spain v Turkey - Group D: UEFA Euro 2016
Photo by David Ramos/Getty Images

Türkiye’nin EURO 2016’da giydiği Nike formalar Türk taraftarlarca çok eleştirilse de birçok forma otoritesi tarafından turnuvanın en iyi formaları arasında gösterildi. Dünyanın en ünlü futbol dergilerinden FourFourTwo‘ya göre turnuvanın en iyi dokuzuncu ve onuncu formaları Türkiye’nin iç saha ve deplasman formaları. Güney Amerika’nın en ünlü forma kültürü sitelerinden Todo Sobre Camisetas‘a göre EURO 2016’nın en iyi üçüncü forması Türkiye’nin iç saha forması. ABD’nin ünlü forma satış sitelerinden World Soccer Shop ise formayı fantastik olarak niteledi. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

turkey

Nike, EURO 2016’da ve 2016-2017 sezonunda forma kombininde farklı şeyler deneyecek, bunun en tanıdık örneği deplasman formamız. Formanın genel renginden farklı ve kontrast oluşturacak renkte konçlar veriyor/verecek Nike. Ve genel olarak üst düzey takımlara benzer kalıpta forma veriyor. Portekiz, İngiltere ve Fransa benzer formalar giyiyor örneğin. Bu formaya layık görülmeyen ya da kabul etmeyen takımlar ise özel tasarım formalar giyiyor. Polonya, Hırvatistan ve Türkiye de bunun örneği.

nike-euro

Türkiye forması deneysel bir forma. Eşi benzeri olmayan, özel tasarım. Forma kültürümüzün dışında ama yerden yere vurulacak bir forma da değil benim şahsi değerlendirmelerime göre. Zaten giyileceği aşağı yukarı 15 maç vardı, 5’i geride kaldı. Ancak dün akşam sahada felaket bir oyun, yanında da felaket bir forma kombini vardı.

Spain v Turkey - Group D: UEFA Euro 2016
Photo by Alex Livesey/Getty Images

Türkiye bu maçı deplasman takımı olarak oynadı, forma seçme hakkı İspanya’daydı. Nike’ın talebi üzerinde bu maçta bu forma giyilmiş olabilir ancak kombini bozmak yerine kırmızı forma giyilebilir, “Bizim kombinimiz bu, bunu bozamayız” da denilebilirdi. Tercih hakkında sahip İspanya’ya durumun vehameti uygun bir dille anlatılabilirdi ancak bu işler böyle yürümüyor tabi. Dipnot olarak, bana göre turnuvanın en iyi formalarından biri İspanya deplasman forması.

 d-223220-esp-equipe

Böyle bir kombini giymeyi kabul etmek acziyettir, rezalettir bana göre. Suçun büyüğü bu kombini kabul eden, öneren, tercih eden malzemecilerde. Bir diğer suçlu da Nike. Renkleri kırmızı beyaz olan bir milli takıma en azından yedek olarak beyaz şort üretmek zorundaydı. Veya formanın detayları siyah diye siyah şort kullanmak yerine beyaz şort ve kırmızı çoraplı güzel bir kombin de ortaya çıkarabilirdi. Şöyle bir görüntü güncel kombinden çok daha şık duruyor.

TUR-HOME-1

Umarım bir daha böyle bir kombinle karşılaşmayız, umarım verilen tepkiler gerekli makamlara ulaşmıştır. Umarım Nike bir daha Türkiye’ye göğsünde şerit olmayan iç saha forması yapmayı düşünmez. Bundan bir önceki kırmızı formamız da tamamen desenden şeritli formaya son anda dönüş yapmıştı, Nike o zaman cesaret edemediğini sonradan yaptı.

Untitled

Yazımız burada sona erdi, sık ve güncel bilgiler için Twitter | @efsanecubuklu01‘i takip edebilirsiniz, diğer yazılarımız için Anasayfa‘ya gidebilirsiniz. Daha fazla kişiye ulaşmamız için lütfen sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Sohbete katılın

Yorum yapılmamış

  1. Su formalarda federasyon armasi olsa da bayrak daha ince ve sik bir sekilde formaya sirta falan islense super olur ama simdi linc ederler bunu diyeni. Ps milliyetciyim

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir