River Plate, Güney Amerika’nın en köklü takımlarından biri. Sadece 1901 yılında kurulmuş olmasından gelen bir köklülük değil bu, Güney Amerika futbolunun mihenk taşlarından biri olmasıyla da ilgili. Güney Amerika’nın en popüler derbilerinden biri olan Superclasico‘nun tarafı, aynı zamanda bu derbinin iki tarafında da olduğu gibi ikonik formanın sahibi.

Untitled-5
İkonik River Plate forması

Daha sonra River Plate hakkında forma kültürü yazısı yayınlayacağımız için sadece üstünden geçelim. River Plate’in bu ikonik forması ilk kez 1905 yılında giyildi, daha önce düz beyaz gömlek giyiliyordu maçlarda. 1909-1932 arası kırmızı beyaz siyah bir çubuklu forma giyilse de 1932 yılından beri bu forma River Plate’in ana formasıdır. Hatta kulübün takma isimlerinden olan La Banda yani şeritin de ilham kaynağıdır.

forma03

River Plate geçtiğimiz günlerde Primera Division / Clausura‘da (Arjantin Kapanış Ligi) giyilecek alternatif formasını tanıttı. Forma pek alışık olmadık ancak tanıdık bir renkte, yani turuncu. Tasarımı klasik River Plate tasarımı, renkler ise ilhamını ilginç bir yerden almış.

1986 yılında River’in en büyük rakibi olan Boca Juniors ile oynanan maçta top ilginç şekilde beyaz değil turuncuydu. Formanın ilham kaynağı da bu topun renkleri ve River’in kasik forma tasarımı. İlgili maçın görüntüleri şu şekilde:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=c_CXTe6cNik]

 Maçta giyilen forma da şu şekilde:

Untitled4-5

Maçtaki top bugün River Plate müzesinde sergilenmektedir. Tabi bugüne kadar birçok kez tekrar üretildi, River Plate tarihinde önemli bir yeri var bu topun.

tango1
Maçta kullanılmış adidas Tango.
tango2
River Plate için özelleştirilmiş adidas Tango.

Bu kadar önem verilen bir top ve renk tabiki River Plate tarihinde ilk kez kullanılmadı. 2011 yılında, yani şampiyonluğun 25. yılında da turuncu bir forma çıkarılmıştu, göğüsteki anma logosu birebir aynı.

2011-river2011river2

İki turuncu formanın karşılaştırmalı görselleri:

camiseta-river-naranja-adidas-2016-2011-03camiseta-river-naranja-adidas-2016-2011-02camiseta-river-naranja-adidas-2016-2011-01

Yazımız burada sona erdi. Siz yeni River Plate alternatif forması hakkında ne düşünüyorsunuz, lütfen aşağıdaki yorum kısmından ekleyin.

Bizi Twitter’da @efsanecubuklu01‘den takip edebilir, yeni forma haberlerinden ve yazılardan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir