Nike Elite

Nike bugün hangi spor dalı olursa olsun akla ilk gelen markalardan biri. Futbol ve basketbol pazarını büyük ölçüde adidas’la paylaşmış durumda hali hazırda ancak dahası da var. Bugün hangi spor dalına bakarsanız bakın Nike ürünleri kullanılır, en azından Nike’ın polo yaka tişörtü ya da bisiklet yaka tişörtü vardır. Bu yazıda özellikle değineceğimiz kısım Nike Football’un Avrupa’da büyük takımları bir arada bulundurmak için uyguladığı Nike Elite projesi.

Nike, 25 Ocak 1964 yılında, Oregon Üniversitesi atletlerinden Philip Knight ve antrenörü Bill Bowerman tarafından Blue Ribbon Sports adıyla kuruldu. Kurulan şirket bir üreticiden çok bir dağıtıcı gibi davranıyordu ve günümüzde popülerliğini sürdüren Onitsuka Tiger (Asics)’ın ayakkabılarını Bowerman’ın arabasında satıyordu. İlk yılında 1300 ayakkabı sattı ve 8000$’lık kazanç elde etti. Ertesi sene 20.000$’lık hasılat elde etti ve birçok eleman çalıştırmaya başladı. 1966 yılında California’da ilk dükkan açıldı fakat satışları karşılamaya bu da yetmedi, 1967’de Massachusetts’te yani ABD’nin batı yakasında perakende satış ve distribütörlük yapmak üzere bir merkez kuruldu.

1971 yılında Onitsuka Tiger ile yapılan anlaşma sona yaklaştı çünkü BRS ilk ayakkabısını tasarladı. Bu ayakkabının üstünde Carolyn Davidson tarafından tasarlanan, bugün dünyaca ünlü, Swoosh da yer alıyordu. Şirketin Nike adını alması da tam bu zamanlara denk geliyordu. 1976 yılında John Brown and Partners isimli reklam şirketi ile anlaştı Nike. 1977’de aynı şirket “There is no finish line” mottolu Nike reklamını yayınladı, bu reklamın özelliği hiçbir Nike ürününün gösterilmediği ilk Nike reklamı olmasıydı. 1980 yılında gelindiğinde Nike, Amerikan spor ayakkabı pazarında %50 paya sahip büyük bir şirket olmuştu.

nike-tiempo-2014

Dünyaca ünlü Nike Swoosh’u, Magista’nın üzerinde.

1988 yılında, bugün hala Nike’ın birincil reklam ajansı olan Wieden+Kennedy ile ortak olarak hazırlanan, Just Do It! sloganı ortaya çıktı. Bu slogan 20. yüzyılın en iyi 5 reklam sloganından biri seçilmiştir. 1990’lara gelindiğinde Nike artık sadece Amerika’nın değil bütün dünyanın tanıdığı, bildiği ve tercih ettiği bir marka haline gelmişti. Bunda Michael Jordan’ın payı yadsınamaz tabiki. 🙂

23799ad0-cc8b-11e4-9e0c-652f5cf31998_nike

Nike, bugün birçok futbol takımının tercihi. Ancak bazı takımlar vardır ki, her takımla aynı seviyede tutmak hem o takımın itibarına hem de taraftarına hakaret sayılır. Nike Elite da itibar ve forma satış sayılarını harmanlayarak oluşturulmuş bir üst sınıf diyebiliriz. Nike’ın elit kategori takımları:

Adsız.numbers

Nike Elite’ın en büyük özelliği, iç saha formasının benzersiz olmasıdır. Yani Nike Elite takımlarının iç saha formaları sadece diğer takımlardan farklı olmaz, birbirlerinden de farklı olur. Bir başka deyişle iç saha forması özel olarak tasarlanır. Avrupa’nın üst düzey takımlarında bu sayı ikiye çıkar. Nike’ın forma tasarım aşamasında normali iki formadır zaten. Elit kategoride bu durum şu şekilde işler: Nike elit kategori için belirlediği kalıpları takımlara gönderir, elit takımlar da bu kalıpları kültürüne ve estetik değerlerine göre renklendirir, sonrası üretim aşaması. Yani elit takımlar kendilerine özel iç saha formaları giydikleri gibi, deplasman formalarını da ortak giyerler. Bu olayın istisnası geçtiğimiz sezona kadar Barcelona, Manchester United, Juventus, Internazionale Milano ve Arsenal’di. Ancak Manchester United ve Juventus adidas’a, Arsenal de Puma’ya geçince bu elitin de eliti kategori dağılmış oldu.

Elit kategorinin elit kalıplarının bir diğer özelliği de, o sezon içinde Nike giyen herhangi bir takımın giyememesidir. Yani örnekle açıklamak gerekirse Galatasaray’ın dış saha forma kalıbını Başakşehir kullanamaz. İlginç olarak geçen sezon Atletico Madrid’in kullandığı kalıbı Trabzonspor kullandı. Trabzonspor’un Elit Kategoriye yükseldiğine yoruldu bu hamle ancak Trabzonspor’a yan ürünler sunulmaması bu tezin yanlış olduğunu gösterdi. Keza Trabzonspor’un 2015-2016’da giydiği formalar da bunun yanlış olduğunu kanıtlar nitelikte. Tabi Trabzonspor’un sözleşmedeki +1’i aktifleştirmede geç kalmasından dolayı da olabilir.

Elit kategorinin bana göre en önemli özelliği, takımlara mükemmel yan ürünler sunmasıdır. Sadece o takıma özel N98 (Nike’ın klasikleşmiş eşofman üstü), polo yaka tişört, bisiklet yaka tişört, antrenman ürünleri, montlar, yağmurluklar, toplar, kimi zaman ayakkabılar, daha neler neler. Bunlar genellikle elit takımlar arasında kalıp olarak ortak ancak renk olarak farklı olur. Nike’ın tüm pazarlardaki rakibi adidas da buna benzer çalışmalar yapmaya çalışıyor ama çok başarılı olduğu söylenemez.

gs

Farklı sezonlardan Nike Elite Galatasaray yan ürünleri.

2015-2016 sezonunda Nike, en başarılı tasarımcılarını adidas’a kaptırmasının da etkisiyle, birbirine benzer birkaç kalıp hazırladı. Yaka olarak neredeyse birbirinin tıpatıp aynısı olan kalıplar Nike’ın özensizliğine de yoruldu ama bu yanlış bir düşünce tabi. Kısaca bu sezon herkese birbirinin benzeri kalıplar verdi Nike ancak elit kategorinin farkları var tabi, özel lazer delikleri gibi.

Nike Elit Kategori’ye geçtiğimiz sezondan beri Şampiyonlar Ligi için özel formalar tasarlıyor. Aslında bütün elit kategoriye olduğunu söyleyemeyiz, üst düzey elit kategoriye yapıldı formalar. Bu sezon kataloga eklenen polo yakalı bir forma kalıbıydı, omuzlarında ve bu sezon her kalıpta bulunan koltuk altından bele uzanan şeritleri vardı. Bu takımlar; Manchester City (patlıcan moru), Manchester United (lacivert), Internazionale Milano (mavi), Barcelona (neon sarı), Galatasaray (menekşe moru), Juventus (neon yeşil), Paris Saint Germain (neon kırmızı) idi. Bu sezon Manchester United ve Juventus’un adidas’a geçmesiyle ortaya çıkan boşluğa AS Roma yerleştirildi. Gelecek sezon bu özel formaları giyecek elit kategori takımları ve renkler şu şekilde: Manchester City (neon sarı), Barcelona (mavi), AS Roma (gri), Galatasaray (fes rengi), Paris Saint Germain (siyah), Internazionale Milano (sarı). Gelecek sezonun elitin de eliti kategorisine giyilecek formalar ise şöyle, Filth Design desteğiyle.

galatasaray

roma

paris saint germain

barcelona

man city

Not: Yazı temmuz ayında yazılmış ancak paylaşılması gecikmiştir, formaların gerçek görselleri de aşağıda.

Nike_Galatasaray_Night_rising_Chrest_Front_46703

bc15c2aa-602f-42a0-b518-eb3be38d2386

nike-dark-light-psg-third-kit-2015-16

Ho15_Club_Kits_3rd_Jersey_PR_Front_Barcelona_R_46595

nike-manchester-city-2015-16-third-kit-jpg

nike-inter-milan-15-16-third-kit-1

Reklamlar

Nike Elite” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: 2015-2016 (1. Devre) Üç Büyükler Forma İstatistikleri | Efsane Çubuklu

  2. Geri bildirim: Manchester City 2016-2017 alternatif forması | Efsane Çubuklu

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s