Avrupa’nın En Pahalı Formaları

Futbol hayatımıza geri döndü, yaz tatilini bıraktı ve 2015-2016 sezonu resmen başladı. Neredeyse bütün takımlar yeni sezon için yeni forma setleri hazırladı, satışa sundu, taraftarlar beğendi ve satın aldı ya da beğenmedi ve formalar taraftar mağazalarında kaldı.

Nike Elit Kategori alternatif Şampiyonlar Ligi formalarının da tanıtılmasıyla, tanıtılmayan forma neredeyse yok artık. Bütün takımlar, bütün formalarını maçlarda giyiyor, birçoğu taraftar mağazalarında satışa da sundu.

Günümüzde futbol takımları, formalarını çok büyük markalara emanet ettiler ve bunun üzerinden çok büyük paralar kazanıyorlar. Yine formanın birçok yerine reklam alarak çok büyük paralar elde ediyorlar. Bu yazımızda forma üreticilerinden ve sponsorlardan en çok parayı kazanan takımları inceleyeceğiz.

Premier League bu açıdan dominasyonu sağlamış. İlk üç sırada İngiliz takımları yer alıyor. Listede de beş tane İngiliz takımı var, üç Alman, üç İtalyan, iki İspanyol, bir Rus ve bir Fransız takımı listeyi tamamlıyor. Önce İngiliz takımlarını dışarıda bırakarak inceleyelim.

tablo1

Bayern München, İngiltere dışarıda bırakıldığında listenin zirvesinde yer alıyor. Bu tablonun ilginç yanı, zirvenin hemen peşinde yer alan Real Madrid‘in üretim sözleşmesini en son 2012 yılında; üçüncü sırada yer alan Barcelona‘nın üretim sözleşmesini en son 2008 yılında yenilemiş olması.

Daha önceki yazılarımızı takip edenlerin bileceği ve ilk defa okuyanların da az sonra öğreneceği gibi adidas Manchester United‘a yıllık 100M€‘dan fazla para ödeyecek 10 yıl boyunca. Bayern München geçtiğimiz sezon 25. şampiyonluğunu ilan etmesinin hemen ardından, hisselerinin bir kısmına da sahip olan, adidas ile sözleşme yeniledi ve 15 yıl boyunca yıllık 60M€f alacak adidas’tan. Bu anlaşmalara bağlı olarak, önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi yeni bir adidas – Real Madrid anlaşmasının çok yakında geleceğini tahmin ediyoruz.

Barcelona ise bu listede ışıl ışıl parlıyor. Nike ile anlaşmasını 2008 yılında yenilemiş ve listede onu geçebilen iki takım var sadece, Real Madrid ve Bayern München. Buradan da şu çıkarım yapılabilir, zamanında bu listede yer alan takımlar yok paraya üretim sözleşmesi imzalarken Barcelona tahta kurulmuş ve 4 yıl gibi uzunca bir süre de yukarıdan alttakileri izlemiş. Barcelona – Nike sözleşmesi 2017 – 2018 sezonu sonunda bitecek, o güne ulaşmadan sözleşme yenilenmesi de çok muhtemel. Nike elindeki büyük kulüpleri birbir kaybetti, Barcelona’yı kaybetmeyecektir.

tablo2

Manchester United son yıllarda yaptığı anlaşmalarla zirveye oturdu. Önce Chevrolet ile 7 yıl sürecek ve yıllık £47M kazandıracak göğüs sponsorluğu anlaşmasına vardı, geçtiğimiz sezonun ortalarında ise Avrupa’da büyük oynayan adidas ile 10 yıl sürecek ve yıllık £75M kazandıracak üretim anlaşmasını sağladı. Kırmızı Şeytanları takip eden Londra’nın mavileri ise adidas ile uzun süredir devam eden anlaşmasının yanına Yokohama Lastikleri ile anlaşmasını ekledi ve Yokohama’dan yıllık £40M, totalde de £200M kazanacak.

Sponsorluk tablosu ve ücretler şu şekilde:

tablo3

Listede yer alan takımların forma fiyatları şu şekilde:

tablo4

Fiyatlar, bahse konu takımların online satış mağazalarından alınmıştır, Türkiye fiyatları da yine Türk online satış sitelerinden elde edilmiştir. Listedeki maç formaları / taraftar formaları ayrımını da biraz açalım. adidas’ın havalandırma teknolojisinde son noktası adizero. Bu adizero formalar maçlarda futbolcular tarafından giyiliyor ancak taraftar mağazalarında da satılıyor. Taraftar için üretilen ve adizero formalardan daha ucuz olan climacool formalar taraftarlar tarafından daha çok ilgi görüyor. Nike ise futbolcular için Authentic formalar üretiyor, taraftarlara ise Stadium formalar satılıyor. Görüntüde çok fark olmamasına rağmen havalandırma teknolojisinde ciddi farklar var. Bu iki tip forma arasındaki fark da lazer deliklerden ve formanın sol ön eteğindeki etiketten kolaylıkla anlaşılıyor. Authentic formaların etiketleri altın rengi içerirken, Stadium formaların etiketleri gümüş renk içeriyor. Listede maç forması bulunmayan takımlar henüz online satış sitelerinde bu formaları satmadığı için fiyat vermedik ancak aşağı yukarı benzer fiyatlarda olacaktır.

Nisan ayında bu konuyu içeren detaylı bir yazı yayınlanmıştı efsanecubuklu.com’da. Euro – Sterlin arasındaki kur farkı bazı ücretlerin de Euro karşılığını değiştirdi. EN PAHALI FORMA SPONSORLUKLARI yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yazımız burada sona erdi. Yorum yapmak, eklemek ya da düzeltmek için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak sosyal medaya paylaşıp daha fazla kişiye ulaştırmanızı rica ederiz. Bizi Twitter üzerinden @efsanecubuklu01 hesabından, Instagram üzerinden @efsanecubuklucom hesabından da takip edebilirsiniz.

Kaynak: Footyheadlines, DailyMail. | Kur değerleri 24-25-26 Ağustos 2015 tarihlerindeki değerlerdir.

Not: Yazının yayınlanması hayli geciktiğinden kur farkına bağlı olarak ücretlerde değişiklik olabilir, kusura bakmayın.

Reklamlar

Avrupa’nın En Pahalı Formaları” üzerine 2 yorum

    • Evet, son düzenlemeleri beklerken yazının hayli geciktiğini fark ettik ve paylaşma kararı aldık. Eksikleri çok. Yakında güncel versiyonu paylaşılacak. Geri bildirim için teşekkür ederiz.

      Beğen

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s