adidas & Manchester United birlikteliğinin detayları

Adidas-Manchester-United-Kit-designer-interview (1)

adidas’ın kıdemli tasarımcısı Inigo Turner, yeni Manchester United formalarının ilham kaynağı ve gizli kalmış detayları hakkında konuştu, bu formalar 750 milyon £’lik anlaşmanın ilk ürünleri.

Inigo, sıkı bir Manchester United taraftarı ve Manchester United’ın yeni iç saha, deplasman ev alternatif formalarında büyük görev üstlendi.

Adidas-Manchester-United-Kit-Designer-Interview (2)

Adidas-Manchester-United-Kit-Designer-Interview (2-2)

?/ Formanın planlanması, gelişimi ve yapılışında kaç kişi görev aldı?

Çok fazla değil. Ben tasarımcıyım, bir de amirim var. Burada oluşan materyalleri takımlara aktarıyoruz. Aşağı yukarı sekiz tasarımcımız var, pazarlamacı meslektaşlarımız var ve bir de üretim müdürü var. Geliştiriciler aslında formayı hayata geçiren kişiler. Açıkçası, oluşan materyalleri iletişim departmanımıza da aktarıyoruz, onlar da izlediğiniz videoları, görselleri hazırlıyorlar.

?/ Neden klasik görüntü?

Elimizde birkaç direktif vardı ve bunları aramızda tartıştık ve anlatmak istediğimiz hikayeye en uygun olanını görmek istedik. Bu iki güçlü partnerin yıllar sonra bir araya gelerek oluşturduğu hikayeye güveniyoruz, kendimizden eminiz ve bu konuda oldukça rahatız.

Doğru kırmızının kullanılması hayati önem taşıyordu.

Bu birleşimin bir kutlama olduğunu ve bu yüzden kırmızı olması gerektiğini hissettik. V- yaka zaten adidas ve Manchester United birlikteliğinin önemli ve ikonik bir öğesi. Ve bir de sadece adidas 3 bantı. Bu, basit seviyede temiz bir kazanç. Aslında ilk sezon olduğu için çok zor olmadı, bu birlikteliği uzun süredir bekliyorduk ve iki oluşumun da öğelerini taşıyan bir kutlama gibi görünmesini istedik.

?/ Kullanılan kırmızı rengin belirli bir türü var mı??

Bu renge “gerçek kırmızı” deniyor. Doğru kırmızının kullanılması hayati önem taşıyordu. Kulübün geçmişte giyilen formalar arşivi var ve bütün formalar aşağı yukarı aynı renge sahip. Biz bugün kulüple özdeşleşen kırmızıyı bulmak ve aynı zamanda geçmişteki kırmızıdan da çok uzaklaşmamak istedik. En nihayetinde formadaki kırmızıya ulaştık ve bu rengi geçmişteki formalarla karşılaştırdık. Birbirlerinden çok farklı değiller ama benzeri de yok. Benzersiz bir renk kullandık ve taraftarların beğenmesini umuyoruz.

Adidas-Manchester-United-Kit-Designer-Interview (4)

?/ Deplasman forması için gelecekteki planlar neler?

Deplasman forması, iç saha forması gibi tek tip olmadığı için belirli değil. Deplasman formaları her zaman yeni şeyler denemek ve kulüple fikir alışverişinde bulunmak için mükemmel bir alandır. Daha çok deneysel bir süreçtir. Örneğin, 90’ların başında adidas “Marmite” formalar tasarlamıştı, onları ya sevmişsinizdir ya da nefret etmişsinizdir ancak bugün onlar ikonik formalar.

Adidas-Manchester-United-Kit-Designer-Interview (1)-2

Adidas-Manchester-United-Kit-Designer-Interview (5)

?/ Bize biraz yeni formaların sırlarından bahset…

1990-1992 yılları arasında giyilen mavi forma, yeni iç saha formasına dahil etmek istediğimiz temel materyaldi. Formanın ön eteğine bu desenin işlendiğini görebilirsiniz. Bu deseni Rumbelows Kupası’nda Arsenal’e karşı alınan 6-2’lik tarihi galibiyetten hatırlayabilirsiniz, bizim çıkış noktamız da bu başarı oldu. Biz eski formalardaki detayları modern formalara entegre etmeye çalışıyoruz.

1982 yılında giyilen forma ilham kaynağımız oldu. Siyah ve kırmızıyı birbirinden beyaz bir şeritle ayıran V yaka. Bel bandı 1990’lardan esinlenildi ancak ekstra bir detay olarak. İlk bakışta anlayamayabilirsiniz, daha sonra ne olduğunu ve referans noktasının ne olduğunu kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Adidas-Manchester-United-Kit-designer-interview (3)

?/ Peki formada kullanılan teknoloji?

Formanın göğsünde delikli şeritler var. Bu tamamen havalandırmak için yapıldı, futbolcular sahada oynarken vücutları daha kolay havalandırılacak ve bu da performanslarını arttıracak. Taraftarın alacağı formalarda da bu delikli şeritler olacak ancak futbolcular adizero formalar giyecek. Bunlar adidas olarak yaptığımız en hafif formalar ve futbolcuların hızlı koşmasını ve hızlı oynamasını sağlıyor.

?/ Formanın sırtı ile ilgili söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Yeni yazı tipini oluştururken 1982 yılında kullanılan yazı tipinden etkilendik. Şekli ikonikti ve formayla bütünleşen bir görüntüsü olsun istedik. Manchester United, Premier League’de Premier League’in kendi yazı tipini kullanacak, bu yazı tipi daha çok Avrupa maçları için. Bunun için kulüple birlikte çalıştık ve onlar da bu bütünleşen görüntüden çok memnun kaldılar ve formaya çok yakıştığını düşündüler. Formanın genel görüntüsü 1982 yılında giyilen iç saha formasından esinlenildi, hayal edildi ve neredeyse aynı yazı tipiyle kullanılacak. Biz geçmişi kullandık ancak bunun bağlantılı ve modern olmasını istedik.

Kaynak: http://www.footyheadlines.com/2015/08/interview-with-adidas-manchester-united-kit-designer.html


Manchester United’ın yeni adidas formalarının tasarımcısının sözleri işte bu şekilde. Manchester United’ın yeni iç saha forması 1 Ağustos 2015 tarihinde TSİ 02:00’da tanıtıldı. Manchester United ile adidas bu sezondan başlayarak 10 sezon geçerli olacak, yıllık 75M£’den 750M£’lik bir anlaşma imzaladı, bu forma o anlaşmanın ilk ürünü. Kırmızı Şeytanlar, 13 sezondur Nike giyiyordu.

Bu da yeni iç saha formasının tanıtım videosu:

Eklemek ya da düzeltmek istediğiniz bir şey olursa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Bizi Twitter’da @efsanecubuklu01‘den de takip edebilirsiniz.

Daha fazla forma ve futbol sevdalısına ulaşmamız için aşağıdaki paylaşma butonlarını kullanabilirsiniz. Diğer yazılarımızı okumak için Anasayfa’da bulunan butonları kullanabilirsiniz.

Reklamlar

adidas & Manchester United birlikteliğinin detayları” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Manchester United ve 1992’den 2015’e uzanan bir desen | Efsane Çubuklu

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s