2015-2016 Üç Büyükler Forma İncelemeleri

2015 – 2016 futbol sezonunun yeni yeni başladığı şu günlerde üç büyükler açısından değerlendirdiğimizde, forma kültürüne saygının ön planda olduğunu görebiliyoruz ve bu kesinlikle güzel bir gelişme. Beşiktaş’ın beyaz iç saha forması, Fenerbahçe’nin çubuklu iç saha forması ve Galatasaray’ın parçalı iç saha “Nihayet” dedirtiyor.

Üç büyükler içinde formalarını ilk tanıtan Beşiktaş oldu. adidas giyen bütün takımlar gibi #BeTheDifference hashtaginin yanında formalarda Beşiktaş renkleri haricinde hiçbir renk olmamasına bağlı olarak #BaşkaRenkYok sloganı ile piyasaya sunuldular. Ardından Fenerbahçe geldi, yine #BeTheDifference’ın yanında her formaya başka arma kullanılmasından ileri gelen #ArmanlaFarkYarat sloganı ile satışa çıktı. Galatasaray, dördüncü yıldızın tek tek formalara işlenmesi sebebiyle formalarını tanıtmakta en sona kalan büyük takım oldu ve en nihayetinde geçen hafta tanıtıldı. #TürkiyeninGururForması sloganı ile GS Storelarda yerini aldı.


-BEŞİKTAŞ-

bjk1

Beşiktaş bu sezon 3 farklı forma ile oynayacak maçlarını. İç saha forması, Beşiktaş kültürüne bağlı olarak düz beyaz forma. Deplasman forması taraftarın uzun süredir özlemle beklediği çubuklu forma ve alternatif forma da düz siyah forma. Formalarda ilk göze çarpan detay hiçbir alternatif rengin olmaması. Beşiktaş Avrupa’da sahne alacak bir takım ve UEFA mutlaka birbirinden farklı renklerde forma istiyor. Muhtemelen Avrupa maçlarında giyilmek üzere bir forma talep edecek UEFA ve bu muhtemelen geçen seneki kırmızı forma olacak.

İÇ SAHA FORMASI:

bjk11

adidas’ın 2015-2016 sezonu için hazırladığı katalogda Campeon 15 olarak geçen kalıp üzerinde tasarlanmış bir forma. Beyaz renk formanın bütününü oluştururken siyah renk de detay rengi olarak üç bantta kullanılmış. Türkçe’de çıt çıt dediğimiz klikıt düğme ve katlanmayan polo yaka ile tasarım zenginliği yaratılmış ki bu yaka adidas’ın yeni yaka modellerinden biri. Formada dikiş adidas logosu ve Lextra logo tercih edilmiş. Kol uçlarında Campeon 15 kalıbının asıl özelliği olan meşler (delikli kumaş) tasarımı genişletiyor. Beşiktaş’ın orijinal forma kombinasyonu beyaz forma – siyah şort – beyaz konçtur ancak biz bu formayı genellikle beyaz şortla göreceğiz gibi duruyor. climacool teknolojisi ile tasarlanan forma oyuncuların performansına ekstra katkı sağlıyor. Formanın fiyatı 139 TL.

DEPLASMAN FORMASI:

bjk12

adidas’ın 2015-2016 sezonu için hazırladığı katalogda Striped 15 olarak geçen kalıptan tasarlanmış bir forma. Siyah ve beyaz renklerin kullanıldığı formada tasarım bütünlüğünü sırttaki çubuklar sağlıyor. UEFA ve TFF kuralları gereği isim ve numara bölümünün düz renk olması gerektiği için sırtta siyah bir pencere bırakılmış. Formada dikiş adidas logosu ve Lextra logo tercih edilmiş. Bu formada kalıbın dışına çıkıldığı söylenemez. Formada bisiklet yaka kullanılmış. climacool teknolojisi ile tasarlanan forma oyuncuların performansına ekstra katkı sağlıyor. Formanın fiyatı 139 TL.

ALTERNATİF FORMA:

bjk13

adidas’ın 2015-2016 sezonu için hazırladığı katalogda Tiro 15 olarak geçen kalıptan tasarlanmış bir forma. Siyah renk formanın bütününü oluştururken beyaz renk de detay rengi olarak üç bantta, bel ve kol bantlarında kullanılmış. V-insert (yerleştirilmiş V yaka) tercih edilmiş, bu yaka da adidas’ın yeni yaka modellerinden biri. Formada dikiş adidas logosu ve Lextra logo tercih edilmiş. climacool teknolojisi ile tasarlanan forma oyuncuların performansına ekstra katkı sağlıyor. Formanın fiyatı 139 TL.

Yukarıda da belirttiğim gibi UEFA Avrupa maçlarında iç saha ve deplasman formalarının renklerinin dışında bir alternatif forma istiyor. Bunun en bariz örneği 2014 Dünya Kupası’nda İspanya’nın kırmızı ve siyahtan oluşan forma setine ekstra olarak açık bir renk forma istemesi olarak verilebilir ve İspanya organizasyona az bir süre kala kırmızı iç saha formasının neredeyse birebir aynısı bir beyaz forma çıkarmak zorunda kalmıştı. Muhtemelen Beşiktaş’tan da alternatif renklerde bir forma isteyecek ve muhtemelen bu forma geçtiğimiz sezon da kullanılan kırmızı forma olacak. Tabi 1-2 maçta giyilecek sadece. Belki adidas bu durumun önüne geçmek için ekstra bir forma hazırlamıştır, UEFA Europa League başlamadan önce tanıtılabilir ve sınırlı sayıda satışa çıkabilir. Ancak şimdilik öyle bir duyum yok ve kendinizi alternatif olarak kırmızı formaya alıştırmanızı tavsiye ederiz.


-FENERBAHÇE-

fb

Fenerbahçe bu sezon üç farklı forma giyecek. İç saha forması 1907’den beri değişmeyen sarı lacivert çubuklu forma, deplasman forması bir değişiklik ve ilginçlik olarak nitelendirebileceğimiz turkuaz şeritli gri melanj forma, alternatif forma ise neon sarı detaylarla süslenmiş lacivert forma. İç saha forması hali hazırda lacivert ağırlıklıyken ne kadar alternatif bir forma olduğu tartışılır. Bu sezon ilginç olarak taraftara ayrı bir çubuklu, futbolculara ayrı bir çubuklu tasarlandı. Bunun başlıca sebebi çubuklu formanın özel tasarlanması olabilir. Fenerbahçe çubuklusunun orijinalinde sırtta da kollarda da çubuklar devam eder. Ancak adidas kalıplarına sıkışması sebebiyle koldaki çubuklar, TFF ve UEFA kurallarına bağlı olarak sırttaki çubuklar sekteye uğradı. Özel tasarım planlanırken Fenerbahçe’nin orijinal çubuklusuna sadık kalınmış ancak sırttaki çubuklar kurallara takıldığı için maç formalarında bulunmuyor. Bu sezon beyaz rengi içeren hiçbir forma olmamasına rağmen Fenerbahçe’nin orijinal kombininin sabit parçaları olan beyaz şort ve beyaz konçların üretilmesi de gayet güzel bir hareket olmuş.

İÇ SAHA FORMASI:

fb11

adidas’ın 2015-2016 sezonu için hazırladığı katalogda Striped 15 olarak geçen kalıbın üzerine özel olarak tasarlanmış bir forma. (Beşiktaşlı okurlarımızın “Bizimkinden ne farkı var, özel kısmı ne?” dediğini duyar gibiyim, kollardaki çubuklar adidas giyen takımlar içinde yalnızca Fenerbahçe, A.C. Milan ve Juventus’ta var bu sezon, özel olan kısmı bu) Formada ağırlık lacivert renkte, çubuklar ve adidas’ın 3 bantında sarı renk tercih edilmiş. V-insert (yerleştirilmiş V yaka) kullanılan bu formanın iki farklı versiyonu var. Birinci versiyonu şu anda Fenerium’larda satışta olan sırtı da çubuklu olan climacool forma, ikinci versiyonu ise futbolcuların maçta giydiği sırtı düz lacivert olan Formotion forma. adidas’ın formalara hafifletmek amacıyla kullandığı sıcak baskı logolar tercih edilmiş, adidas logosu ve Fenerbahçe arması plastik. Kesinliği son haftalara kalan Türk Bayrağı yüzünden adidas logosu ortaya basılmış, bu formanın sağ tarafının sola göre boş kalmasına sebep olmuş. Renk olarak geçen sezondan daha koyu, önceki sezonlardan ise çok daha koyu sarı ve lacivert kullanılmış. Fenerbahçe’nin orijinal forma kombini olan çubuklu forma – beyaz şort – beyaz konç olarak göreceğiz bu formayı ama lacivert şort – lacivert konçla görme ihtimalimiz de çok yüksek. Formanın fiyatı 139 TL.

DEPLASMAN FORMASI:

fb12

adidas’ın 2015-2016 sezonu için hazırladığı katalogda Campeon 15 olarak geçen kalıbın üzerine özel olarak tasarlanmış bir forma. adidas’ın son zamanlarda yüksek kariyerli takımlara uyguladığı melanj görüntüsü formanın bütününü oluşturuyor. (Melanjı kırçıllı kumaş olarak çevirebiliriz, bildiğimiz penye kumaşı görüntüsü) Grinin yanında Fenerbahçe’de en son 2007-2008 sezonunda gördüğümüz turkuaz da formanın detay rengi. adidas üç bantı ve kol uçlarındaki meşler ise koyuca bir lacivert olarak seçilmiş. Keza Fenerbahçe arması da koyuca bir lacivert ve gümüş renklerinden oluşuyor. adidas’ın formalara hafifletmek amacıyla kullandığı sıcak baskı logolar tercih edilmiş, adidas logosu ve Fenerbahçe arması plastik. Kesinliği son haftalara kalan Türk Bayrağı yüzünden adidas logosu ortaya basılmış, bu formanın sağ tarafının sola göre boş kalmasına sebep olmuş. Formada bisiklet yaka tercih edilmiş. Formanın iki farklı versiyonu var. Görüntü olarak aralarında hiçbir fark olmamasına rağmen ferahlatma olarak fark var tabi. Taraftara climacool forma satılıyor, oyuncular ise Formotion forma giyiyor. Formayı gri melanj şort ve gri melanj konçlar tamamlıyor. Formanın fiyatı 139 TL.

Bu forma ilk çıktığı zamalarda pijama olarak nitelendirilmiş ve taraftar arasında infial yaratmıştı. Ancak adidas bugüne kadar bu melanj görüntüyü yalnızca Real Madrid, A.C. Milan ve Bayern München’e verdi, sıradan bir tasarım değil yani.

ALTERNATİF FORMA:

fb13

adidas’ın 2015-2016 sezonu için hazırladığı katalogda Campeon 15 olarak geçen kalıbın üzerine tasarlanmış bir forma. Formanın bütünlüğünü koyu bir lacivert oluştururken neon sarı detaylar formaya tasarım zenginliği katıyor, ayrıca koyu lacivert eteğe doğru half-tone şeklinde açık bir laciverte hatta maviye dönüyor. adidas üç bantı ve adidas logosu neon sarı. Fenerbahçe arması kontür şeklinde işlenmiş ve yine neon sarı. Diğer iki formada olduğu gibi plastik adidas logosu ve Fenerbahçe arması tercih edilmiş. Kol uçlarındaki meşler Campeon 15 kalıbının alamet-i farikası. Türkçe’de çıt çıt dediğimiz klikıt düğme ve katlanmayan polo yaka ile tasarım zenginliği yaratılmış ki bu yaka adidas’ın yeni yaka modellerinden biri. Bu formanın da diğer iki forma gibi iki farklı versiyonu var. Aralarında görüntü farkı olmamasına rağmen serinletme teknolojisi farklı. Taraftara climacool forma satılıyor, futbolcular ise Formotion forma giyiyor. Formayı neon sarı şort ve koyuca lacivert konçlar tamamlıyor. Bu forma için neon detaylı lacivert şort da üretildiği duyumu var ancak henüz giyilmediği ve Fenerium’larda satılmadığı için net bir bilgimiz yok. Formanın fiyatı 139 TL.


-GALATASARAY-

gs

Galatasaray’ın bir sezon süren parçalı hasreti bu sezon sona erdi. Geçen sezon yine Galatasaray kültüründe yeri olan çubuklu bir formanın modern versiyonundan sonra taraftarın sesine kulak veren Nike, dünya forma kültüründe parçalı denince akla gelen ilk formayı Galatasaray taraftarının beğenisine sundu. Formaların en büyük özelliği ise Türkiye’de giyilen dört yıldızlı ilk formalar olması. Dördüncü yıldızın üstte olması infial yarattı taraftar arasında, bu durumu şu yazımızda detaylı açıklamıştık.

İÇ SAHA FORMASI:

gs1

Galatasaray’ın forma kültürü parçalı formadır. Tabiki Galatasaray tarihi boyunca çeşitli dönemlerde çubuklu forma da giymiştir ancak ilk giydiği forma sarı – lacivert parçalıdır. Hemen ertesi yıllarda sarı – kırmızı parçalı forma giyilmiştir. O günden bugüne Galatasaray parçalı forma giyer. Galatasaray’ın orijinal (8 parçalı) parçalı formasından farklı olarak yeni Galatasaray iç saha forması ortadan keskin bir sınırla ayrılan, iki parçadan oluşan sarı kırmızı bir parçalı forma. Bisiklet yakanın çevresini siyah bir şerit sarıyor. Nike’ın bu sene ürettiği formaların tümünde olan iki yandaki havalandırma şeritleri de tasarımı zenginleştiriyor. Formanın iki farklı versiyonu var, biri taraftara satılan sırtı da parçalı olan Stadium versiyonu, diğeri ise oyuncuların giydiği (yüksek bir fiyat farklıyla taraftarın da satın alabileceği) ve sırtında kırmızı bir pencere bulunan Authentic versiyonu. Bu formanın bir diğer ilgi çekici yanı, yine parçalı şort ve parçalı konç ile tamamlanıyor olması. Yani bu formayı tanıtılan kombinle giyen oyuncunun bir tarafı tamamen sarıyken bir tarafı da tamamen kırmızı oluyor. Ancak Galatasaray’ın orijinal kombini olan sarı kırmızı parçalı forma – beyaz şort – kırmızı konça bağlı kalmak için beyaz şort ve tek renkten oluşan üç ayrı konç seti de üretilmiş. Yakadaki siyah şeridi tamamlayacak siyah şortla giyilmesi de söz konusu, bu şort deplasman formasının şortu. Yani Galatasaray bu sezon birçok farklı kombinle sahada olabilir. Formanın fiyatı 149 TL. (Authentic versiyonu 269 TL olacak muhtemelen, şimdilik satışta değil.)

RZQy0SV

Görsel victorieux’tan alıntıdır.

 

DEPLASMAN FORMASI:

gs2

Deplasman forması, Galatasaray’ın parçalı kültüründen esintiler içeren siyah bir forma. Kol uçlarındaki şeritler ve Nike’ın bu sene ürettiği formaların tümünde bulunan havalandırma şeritleri sağda sarı solda kırmızı. Bisiklet yakanın çevresini kırmızı bir şerit sarıyor. Formanın göğüs bölgesinde ise ışığa göre görünebilir olan ince çizgiler var. Formanın iki farklı versiyonu var, biri taraftara satılan sırtı da parçalı olan Stadium versiyonu, diğeri ise oyuncuların giydiği (yüksek bir fiyat farklıyla taraftarın da satın alabileceği) Authentic versiyonu. Formayı siyah şort ve siyah konçlar tamamlıyor. Formanın fiyatı 149 TL. (Authentic versiyonu 269 TL olacak muhtemelen, şimdilik satışta değil.)

ALTERNATİF FORMA:

gs3

Nike 2011 yılında Galatasaray’a geçtiğinde direkt Avrupa’nın kariyerli kulüplerinin de bulunduğu Elit Kategoriye dahil edildi. Elit kategori hakkında çok yakında detaylı bilgiler içeren bir yazı yayınlayacağız ancak kısaca Nike’ın özel olarak ilgilendiği kulüplerin bulunduğu bir kulüp topluluğu diyebiliriz. Elit kategorideki takımların alternatif formaları Şampiyonlar Ligi’nde giyilmek üzere tasarlanıyor ve adıyla müsemma, gerçekten alternatif formalar oluyor. Geçen sezon Galatasaray’ın Avrupa’da ve Türkiye Kupası maçlarında giydiği mor forma da bu elit kategori için tasarlanan alternatif formalardandı ve bu formaların en ilgi çekici özelliği, tasarım olarak birebir aynı olmalarıydı. Yani formaların sadece rengi farklıydı, tasarım ve kalıp olarak birebir aynı formalardı. Galatasaray, 2015-2016 sezonunda da alternatif forma olarak böyle bir forma giyecek. Forma bir bütün olarak tek renkten yani açık fes renginden (light crimson) oluşuyor, kol uçlarına doğru degrade (geçişli) olarak siyaha dönüşüyor. Light crimson renginin özelliği de ışığa göre değişmesi. Karanlık bir ortamda kırmızı sanılan renk bol ışıklı bir ortamda pembe görünebiliyor. Formayı yine degrade olarak siyaha dönüşen şort ve siyah konçlar tamamlıyor. Formanın fiyatı 149 TL. Forma şimdilik satışta değil, Şampiyonlar Ligi grup maçlarından hemen önce topluca tanıtılacak.


Üç büyüklerin yeni sezon formaları bu şekilde. 2015-2016 sezonunda şampiyonluk yarışında ve Avrupa sahnesinde yer alacak üç takım bu formaları giyecek. Aldığınız formaları göstermek isterseniz @efsanecubuklu01 hesabına mention atarak ve #EfsaneForma2016 hashtagine yazarak gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapmak, eklemek ya da düzeltmek için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak sosyal medaya paylaşıp daha fazla kişiye ulaştırmanızı rica ederiz. Bizi Twitter üzerinden @efsanecubuklu01 hesabından, Instagram üzerinden @efsanecubuklucom hesabından da takip edebilirsiniz. Diğer yazılarımıza ulaşmak için Anasayfa’daki yazı butonlarına tıklayabilirsiniz.

Reklamlar

2015-2016 Üç Büyükler Forma İncelemeleri” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: 2015-2016 (1. Devre) Üç Büyükler Forma İstatistikleri | Efsane Çubuklu

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s