654-6

Çubuklu formayı yıllardır üstüne taşıyan güzel takım. Associazione Calcio Milan, motamot çeviri ile Milan Futbol Derneği. İngiltere’de başlayıp önce İtalya’ya, ardından Avrupa’ya ve akabinde tüm dünyaya yayılan kırmızı siyah çubukluların forma kültürü.

magliek

A.C. Milan, 16 Aralık 1899 tarihinde İngiltere’nin Nottingham şehrinden İtalya’nın Milano kentine gelen iki İngiliz tarafından kuruldu. İlk kurulduğunda önceliği kriket olan bir kriket ve futbol takımıydı. Hatta o zamanki adı da Milan Cricket and Foot-Ball Club (Milan Kriket ve Futbol Kulübü) idi. Renkler kırmızı ve siyah olarak seçilmişti. Kırmızı renk futbolcuların hırsını, siyah renk ise rakiplerin korkusunu temsil eder. Kulüp 1900 yılında ilk kupası olan Medaglia del Re (Kral Madalyası)’yi kazandı. Akabinde 1901, 1906 ve 1907 yıllarında lig şampiyonlukları elde etti. 1908 yılında takım içinde birtakım karışıklıklar ortaya çıktı. Yabancı oyuncuların alınması gerektiğini savunanlar takımı ortadan ikiye böldü ve yine Milano merkezli Football Club Internazionale Milano (Uluslararası Milan Futbol Kulübü)’yu kurdu. Bu takımın renkleri de mavi, siyah ve altın olarak belirlendi ve iki takım da İtalya Ligi’nde hala boy gösteriyor ve ortak bir stadyum (Giuseppe Meazza ya da San Siro) kullanıyorlar.

derby-madonnina-inter-milan copy

1919 yılında kulübün adı Milan Football Club olarak değiştirildi. 1938 yılında diktatör Mussolini‘nin faşist baskısından dolayı kulağa daha İtalyan gelmesi için Associazione Calcio Milano olarak değiştirildi. Mussolini’nin ölmesi ve faşist sistemin sona ermesi ile II. Dünya Savaşı’ndan sonra kulübün adı Associazione Calcio Milan olarak değiştirildi ve günümüzde de hala bu şekilde kullanılmaktadır. (Milan’ın isminin başındaki A ve C’yi her futbolsever küçük yaşlarda merak etmiştir, associazione İtalyanca dernek anlamına gelmektedir, calcio da İtalyanca futbol anlamına gelir)

ac_milan_wins_italy_supercup_by_pollo0389-d46gwmd copy

A.C. Milan, İtalyan Ligi Serie A‘nın en başarılı ikinci takımıdır, daha doğrusu ikinciliği Internazionale Milano ile paylaşmaktadır. 18 lig şampiyonluğu bulunan Milan’ın 16 ikinciliği vardır. Her 10 şampiyonluğun 1 yıldıza tekabül ettiği Serie A’da A.C. Milan formasında 1 yıldız taşıma hakkına sahiptir. İtalya’nın en değerli ikinci turnuvası olan Coppa İtalia‘da A.C. Milan’ın 5 şampiyonluğu bulunmaktadır ve Torino ile altıncı sırayı paylaşmaktadır. Kulüp 6 kere İtalya Süper Kupası‘nda mutlu sona ulaşmıştır ve bu açıdan Juventus’un arkasından ikinci sıradadır. Yerel bir diğer başarısı ise 2 Serie B şampiyonluğudur.

A.C._Milan_lifting_the_European_Cup_after_winning_the_2002–03_UEFA_Champions_League_-_20030528 copy

Uluslararası bağlamda İtalya’nin başarılı takımı tartışmasız Milan’dır. UEFA Şampiyonlar Ligi‘nde Real Madrid’in ardından 7 şampiyonluk ile ikinci sıradadır, yine bu kupada 4 kere ikinci olmuştur. UEFA Kupa Galipleri Kupası‘nda 2 şampiyonluğu, 1 ikinciliği vardır ve kupanın Barcelona ve Anderlecht’in ardından en başarılı üçüncü takımıdır. UEFA Süper Kupası‘nda 5 şampiyonluk ve 2 ikincilik ile kupanın en başarılı takımı ünvanını taşımaktadır. Kıtalararası Kupa‘da 3 şampiyonluğu ve 4 ikinciliği vardır ve Real Madrid, Boca Juniors, Nacional ve Peñarol ile zirveyi paylaşmaktadır. Kıtalararası Kupa’nın yeni versiyonu olan FIFA Dünya Kulüpler Kupası‘nı 2007 yılında müzesine götürmüştür.

Acmilan1992_1993 copy

Associazione Calcio Milan, kurulduğu günden beri kırmızı – siyah çubuklu forma giymektedir. Milan Kriket ve Futbol Kulübü’nün ilk yöneticisi ve ilk kaptanı olan Herbert Kilpin, renkleri “Ateş gibi kırmızı ve rakiplerin korkusu gibi siyah” olarak tanımlamıştır. İlk Milan Futbol Takımı forması kırmızı-siyah çubuklarla bezenmiş bir gömlek, beyaz şort ve ortasından kırmızı bir bant geçen siyah çoraptır. Diktatörlük döneminde kulübün ilk beyaz forması ortaya çıkmıştır. Logo olarak da göğse Aziz Ambrose’nin haçı seçilmiştir. (Aziz Ambrose omuzlarından göğsüne dökülen beyaz boyunlukta kırmızı haçlar taşıyan Milano Piskoposudur) Alternatif forma olarak da bembeyaz forma tercih edilmiştir, kimi zaman yakasına kırmızı siyah detaylar eklenmiştir.

Ekran Resmi 2015-07-08 07.50.30

Faşist dönemde (Bir İtalyan forma sitesinin tabiriyle) formalar korkunç bir makyajdan dolayı acı çekmiştir. İnce kırmızı siyah çubuklular kalınlaştırılmış, ilk giyildiği günden beri değişmeyen polo yakanın yerini V yaka almış; temizliği ve saflığı simgeleyen beyaz formaya biri kırmızı biri siyah olmak üzere iki şerit eklenmiştir. Giuseppe Meazza’nın takıma geldiği dönemde alternatif forma olarak önünde kalınca bir siyah çizgi olan kırmızı forma ve önünde kalınca bir kırmızı çizgi olan siyah forma tercih edilmiştir. Faşist dönemde “İtalyan Milano” baskısıyla kalınlaşan çubuklar 1961 yılından 1980 yılına kadar orijinal halinde yani ince çubuklara dönmüştür. Daha sonra dönüşümlü olarak ince çubuk kalın çubuk tercih edilmiş ve en nihayetinde çubuklu forma kendini endüstriyel futbolun kollarına bırakmış ve forma üreticilerinin kalıplarına göre üretilmeye başlamıştır.

A.C. Milan taraftarları arasında beyaz formanın Avrupa kupalarında daha şanslı olduğu inancı vardır. Çünkü Milan bembeyaz forma kombiniyle çıktığı sekiz finalin altısında kupayı kaldırmıştır, beyaz forma kombini giyip kupaya ulaşamadığı 1995 Ajax ve 2005 Liverpool olmak üzere iki final vardır. Çubuklu formayla çıktıkları üç finalin ikisini kaybetmişlerdir.

Uzun uzun bahsettiğimiz üzere, Associazione Calcio Milan’ın klasik forma seti şu şekildedir.

• Kırmızı siyah çubuklu forma, beyaz şort, siyah çorap
• Kırmızı ya da siyah detaylı beyaz forma, beyaz şort, beyaz çorap
• Kırmızı detaylı siyah forma, siyah şort, siyah çorap (Alternatif forma endüstriyel futbol ile değişime uğramıştır elbette. Son 3 sezonda altın, sarı ve yeşil olmak üzere değişik renkler kullanılmıştır)

Kuruluşundan beri Associazione Calcio Milan’ın giydiği formaları temsilen forma renkleri. x ile işaretlenen boşluklar eğer ana renk kısmına denk geliyorsa forma yok, detay rengi kısmına denk geliyorsa detay rengi yok anlamına gelmektedir.
MİLAN.numbers

Son olarak, Milan’ın gelecek sezon giyeceği iç saha forması:

milan-15-16-home-kit (1)

Milan Futbol Derneği’nin forma tarihi bu şekilde. Kurulduğu günden beri iç saha formasını ve hatta çok sık rastlamadığımız şekilde alternatif formasını değiştirmeyip forma kültürüne sahip çıkan Milan’ı içten içe çok seviyor, kırmızı siyah çubuklusuyla nice başarılar diliyoruz.

Yazımız burada sona erdi. Eklemek veya düzeltmek istediğiniz bir kısım olursa aşağıdaki yorum bölümünden yapabilirsiniz. Yazının büyük kitlelere yayılabilmesi için aşağıdaki paylaşma butonlarından sosyal mecralarda paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca Twitter’dan @efsanecubuklu01 ve Instagram’dan @efsanecubuklucom hesaplarından takip edebilir, yeni sezon formalarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Sohbete katılın

Yorum yapılmamış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir