Copa America 2015

2015_Copa_América

Bildiğiniz gibi şu sıralar Güney Amerika’nın, hatta Amerika kıtasının milli takımlar bazında en önemli turnuvası Copa America oynanıyor. Copa Amerika, Türkçesiyle Amerika Kupası, CONMEBOL (Güney Amerika Futbol Konfederasyonu) tarafından olağan üstü bir durum olmadıkça 2 yılda bir düzenlenen, CONMEBOL üyeleri ve misafir iki takımdan oluşan 12 takım arasında oynanan üst düzey bir futbol organizasyonudur. 1916’dan beri oynanan Copa America, dünyanın uluslararası düzeyde en yaşlı turnuvası olma özelliğini de taşımaktadır.

brazil-venezuela-cele_1k8rqux4bmuhy1n7gl4a1bjvkg copy

CONMEBOL üyesi ülkeler şunlar; Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvador, Paraguay, Peru, Uruguay ve Venezuela. Misafir olan takımlar da şöyle; Meksika (9), Japonya (4), Kosta Rika (4), ABD (3), Honduras (1). ABD 1997-2007 arası düzenlenen tüm turnuvalara davet edilse de ABD futbol ligi Major Soccer League ile çakıştığı için katılamıyordu, 2007’de ABD Futbol Federasyonu (USSF), MLS fikstüründe oynama yaparak Copa America’ya katılmıştır. İlginçtir, davet edilen takımlardan hiçbiri bugüne kadar Copa America şampiyonu olamamıştır. Misafir takımlardan en başarılısı Meksika’nın 3 üçüncülüğü ve 2 ikinciliği vardır.

uruguay-paraguay-copa-america-2015-20062015_nb7y8adh1qr1g3wjmvqu071o copy

Copa America’nın en başarılı takımı son şampiyon Uruguay‘dır. 15 şampiyonluğu bulunan Uruguay’ı 14 şampiyonlukla Arjantin ve 8 şampiyonlukla Brezilya takip eder. Turnuvaya katılan takımlardan Peru ve Paraguay’ın 2, Kolombiya ve Bolivya’nın 1 şampiyonluğu bulunmaktadır. Kupaya katılıp şampiyonluk başarısı gösteremeyen takımlar ise; Şili, Meksika, Honduras, Ekvador, ABD ve Venezuela’dır.

lionel-messi-argentina-jamaica_1op5btamninlz1f3ofi7tpb528 copy

Copa America, futbolseverler için Dünya Kupası ve Avrupa Kupası arasındaki boşluğu doldurması açısından önemli bir yer tutar. Ancak hak ettiği değeri gördüğünü söylemenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Şili’de düzenlenen Copa America 2015, ulusal kanallarda yayınlanmadığı gibi, çok fazla müşterisi olmayan Tivibu üzerinden yayınlanıyor, bu da izleme oranının yerlerde olmasına yol açıyor.

chile-celebrate-uruguay-copa-america_1n2mdduflr69y1iviemtnfg1l1 copy

Amerika Kupası, futbolseverler için keyifli bir organizasyon olsa da forma tasarımcıları ve üreticileri için bir o kadar zorlu bir organizasyon. 2 yıl arayla ve Dünya Kupası’ndan hemen önce ve hemen sonra düzenlendiği için forma üreticilerine yeni set hazırlamak ve üretmek için çok kısa bir süre kalıyor. Gelişen ve büyüyen dünyamızda üretim süreci eskisi kadar zorlu olmasa da tasarım süreci zorlu geçer. Hem 2014 Dünya Kupası hem de 2015 Copa America’ya katılan 7 takımın listesi şu şekilde; Arjantin, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Şili, Venezula. Bu da normal şartlarda 7 yeni forma seti anlamına gelir ancak Şili, Uruguay ve yeni seti olmasına rağmen Brezilya 2014 Dünya Kupası’nda giydikleri formayla mücadele ettiler.

Şili, Puma ile olan sözleşmesini uzatmayıp Nike ile anlaştı ve 2015 Copa America’dan itibaren Nike giyecek, yeni set yapılmamasının sebebi bu. Yine bir diğer Puma takımı olan Uruguay’a neden yeni set hazırlanmadığı hakkında net bir bilgi yok ancak bunu Puma’nın üşengeçliğine de verebiliriz. Nike tarafından Brezilya için hazırlanan forma seti, Brezilya basınına göre, Brezilya Futbol Federasyonu ve Nike arasındaki yolsuzluk skandalı sebebiyle giyilemedi ancak Kadınlar Dünya Kupası’nda Brezilya Kadın Milli Takımı yeni set ile mücadele ediyor, sunulan sebebin doğruluğu kesin değil yani. Brezilya da 2014 Dünya Kupası formalarıyla katıldı 2015 Copa America’ya.

Şili’de düzenlenen 2015 Copa America’da forma sponsorluğu konusunda adidas üstünlüğü göze çarpıyor. adidas 5 takımın sponsorluğunu yapıyor: Arjantin, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Venezuela. adidas’ı 2’şer sponsorlukla Puma ve Marathon takip ediyor. Puma; Uruguay ve Şili’nin, Marathon; Bolivya ve Ekvador’un sponsorluğunu üstlenmiş durumda. Geriye kalan 3 marka da 1’er takımın sponsoru durumunda. Nike Brezilya’nın; Romai Jamaika’nın, Umbro da Peru’nun sponsoru.

Adsız.numbers

Forma renkleri, milli takımlarda genellikle bayrak renkleri ya da o ülkeye malolmuş bir renkten seçilir. Örneğin Türkiye ve Arjantin formalarını bayrağındaki renklerden seçerken; Hollanda ve İtalya, ülkelerine malolmuş renkler olan turuncu ve maviyi tercih eder. 2015 Copa America’da dünyanın her yerinde olduğu gibi beyazın bariz bir üstünlüğü var, 12 takımdan 5’i formalarından birini beyaz tercih etmiş. Beyazı, Güney Amerika’da neredeyse her ülkenin bayrağında yer alan sarı 4 forma ile takip ediyor. Beyazı da yine neredeyse her Latin Amerika bayrağında bulunan kırmızı, mavi ve lacivert 3’er formayla takip ediyor. Güney Amerika’nın yağmur ormanlarına atıf olan yeşil 2 formanın, alternatif renkler olarak kullanılan bordo, gri, neon ve siyah da 1’er formanın ana rengi konumunda.

Adsız.numbers

2015 Copa America’da giyilen setlerin genel tablosu ise şöyle:

Adsız.numbers

2015 Copa America formalarını incelemek için Twitter sayfamızdaki [GRUP A] [GRUP B] [GRUP C] linklerine ya da Footyheadlines‘a tıklayabilirsiniz.

Yazıyı sosyal mecralarda paylaşmanız hem futbol severlere ulaşmamızı kolaylaştıracak hem de içerik ekleme şevkimizi arttıracaktır. Lütfen yazıyı sosyal medya hesaplarında paylaşınız, Twitter hesabımız @efsanecubuklu01‘i takip ediniz.

Eklemek ya da düzeltmek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına başvurmaktan çekinmeyin.

Diğer yazılarımız:

LOS BLANCOS: REAL MADRID
EN PAHALI FORMA SPONSORLUKLARI

Reklamlar

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s