Los Blancos: Real Madrid

Real Madrid, İspanya ve Avrupa’daki başarılarıyla dünyanın en büyük kulübüdür. Yine lokal ve Avrupa başarılarıyla Manchester United da dünyanın en büyük kulübü sayılabilir, bu gereksiz tartışmayı hızlıca sona erdirmek için Real Madrid’e dünyanın tartışmasız en büyük kulüplerinden biri diyebiliriz. Real Madrid’in kökleri 1897 yılında kurulan Sky Futbol Kulübü‘ne dayanır. Sky Futbol Kulübü 1900 yılında Foot-Ball de Madrid ve Club Español de Madrid olarak ikiye ayrılmıştır. Club Español de Madrid 1902 yılında ikiye ayrılmış ve futbol efsanesi Madrid Futbol Kulübü kurulmuştur. 1920 yılında Kral 13. Alfonso tarafından kulübe Real yani kraliyet anlamına gelen ünvan hediye edilmiş, bu ünvanla birlikte kulübün adı Real Madrid Club de Fútbol olmuştur; logoya da Alfonso’nun tacı eklenmiştir. 1931 yılında monarşinin yıkılması sonucu Real Madrid, kraliyeti temsil eden her şeyden arındırılmış, tekrar Madrid Futbol Kulübü olmuştur, ta ki 1941 yılına kadar.

Real Madrid, İspanya’nın ve hatta Avrupa’nın tartışmasız en başarılı takımıdır. 32 kez La Liga; 19 kez Kral Kupası; 10 kez Şampiyonlar Ligi; 2 kez UEFA Kupası; 1 kez UEFA Süper Kupa; 3 kez Uluslararası Kupa; 1 kez Dünya Kulüpler Kupası şampiyonu olmuştur. Tüm başarıları için tıklayınız.

Madrid_C.F._1905-06

Real Madrid tarihinin üzerinden kısaca geçtikten sonra, yazının sitemizle bağdaşan kısmına gelmiş bulunuyoruz. Real Madrid’in ilk forması, Club Español de Madrid döneminde giyilen beyaz üzerine lacivert şeritli, polo yakalı formadır. Kombinasyonu beyaz şort ve lacivert çoraplar tamamlar. 1902 yılında ise, 1939 yılında kendini fesheden, İngiliz Corinthian takımı örnek alınarak düz beyaz formaya terfi edilmiştir. Aynı değişim çorapları da etkilemiş, lacivert çoraplar siyah çoraplara evrilmiştir. 1925 yılında ise siyah çorapların üstünde siyah şortlar gözleri süslemiştir. 1931 yılından 1951 yılına kadar beyaz forma ve beyaz şorta lacivert çoraplar eşlik etmiştir. 1940’ların başında tekrar kral tacına ulaşan Real Madrid, logosunu göğsüne nakşetmiştir. 1947 yılında Atletico Madrid ile çıkılan karşılaşmada Real Madrid oyuncularının sırtına numaralar işlemiş, bu sayede formasında numara kullanan ilk İspanyol takımı olmuştur.

Real Madrid’in bugüne kadar birçok lakabı olmuştur.

Los blancos: İspanyolca beyazlar demektir. Beyaz formaya bir atıfır.
Los merengues: Beyaz formadan kaynaklanır, beyaz beze tatlısına bir atıftır. 1913 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Ancak Ulusal İspanyol Radyosu’nda maç spikeri Matias Prats’ın dile getirmesiyle İspanya hatta dünya çapında kullanımı artmıştır.
Los vikingos: Vikingliler anlamına gelir. 1970’lerin başında hafifletilen transfer yasağı sonucu Real Madrid’in birçok Kuzey Avrupalı oyuncu transfer etmesinden ileri gelir.
Los galacticos: Galaksideki en iyi oyuncuları bir arada bulundurduğuna inanıldığı için Galaksililer lakabı uygun görülmüştür. Yadsınamaz bir gerçek ama bunda Florentino Perez’in katkısı da inkar edilemez. 🙂

0915

Ancak en uzun soluklu ve taraftar arasında hala sık kullanılan iki lakap Los blancos ve Los merengues, yüz yılı aşkın süredir sürekliliğini koruyan beyaz formadan ileri gelmektedir. Gerçekten de Real Madrid, kurulduğu günden beri, hatta temellerinin atıldığı günden beri beyaz forma giymektedir. Dünyada forma kültürünü kurulduğundan beri hiç değiştirmemiş birkaç kulüpten biridir bu özelliğiyle. Aynı zamanda Real Madrid, tarihi boyunca hiç çubuklu forma giymemiştir, hiç çubuklu forma giymemiş birkaç takımdan birisidir.

rma

Real Madrid, adidas‘ın amiral gemilerinden biridir. Dünyanın her yerine ulaşan Real Madrid, amiral gemisi olmak için tabiki biçilmiş kaftan. Tabiki adidas’ın üreticiliğini yaptığı diğer büyük takımlar da amiral gemisi ünvanını hak ediyor ancak Real Madrid, adidas için neredeyse en kıymetli takım. Formaların her detayı büyük bir özenle tasarlanıyor, her formanın kendine has tasarım detayları oluyor ve bu detaylar adidas giyen diğer hiçbir takıma o sezon uygulanmıyor. Örnek olarak Real Madrid’in 2009-2010 sezonundaki tüm formalarında logodan başlayan ve formanın tamamına yayılan güneş deseni, ertesi sezon yani 2010-2011’de Fenerbahçe’nin mavi formasında kullanılmıştı.

En pahalı forma üretim sponsorlukları yazısını okumak ve Real Madrid’in adidas ile olan anlaşmasının detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

rmaalternate121

Ancak reklam yüzü olmanın da bazı negatif yönleri var. Bugün forma üreticilerinden onlarca milyon euro alan takımlar artık deplasman ve alternatif forma rengini seçemiyor. Bunun en açık örneği de Real Madrid. Real Madrid’in orijinal alternatif rengi eflatun, beyazdan uzak olması tercih edildiğinden de mordur. Ancak özellikle son yıllarda Real Madrid, renk skalasının her köşesine dokunan formalar giyiyor. 2011-2012’de kırmızı, 2012-2013’te yeşil, 2013-2014’te mavi ve turuncu, 2014-2015’te pembe formalar giydi Real Madrid. adidas’ın bu derecede kısıtlama uyguladığı başka bir takım yok.

Real Madrid, bu gelirlerle, bu başarılarla, bu destek ve taraftarla futbol var olduğu sürece beyaz formalarıyla gözümüzü şenlendirmeye devam edecek. Real Madrid var oldukça beyaz iç saha forması da var olacak. Real Madrid’in temizlik ve saflığı ifade eden beyaz formasının kaldıracağı çok kupa, kazanacağı çok şampiyonluk, elde edeceği çok başarı var daha. ¡Viva la los blancos!, ¡Hala Madrid!.

Reklamlar

Los Blancos: Real Madrid” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: 2016-2017 Sezonunun En İyi Formaları | Efsane Çubuklu

  2. Geri bildirim: COPA AMERICA 2015 | EFSANE ÇUBUKLU

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s