Fenerbahçe’nin Forma Sponsorları & Üreticileri

Futbol, Türk topraklarına Osmanlı Devleti’nin sonlarında, 1800’lerde girdi. İlk dönemlerde gayrimüslim Osmanlı vatandaşları tarafından oynanıyordu ancak Türklerin de dikkatini çekti, zaten çekmemesi mümkün değildi. 1899’da Türk oyunculardan oluşan ve Fenerbahçe’nin öncülü olan Black Stockings Football Club kuruldu. 1902’de yine Fenerbahçe’nin öncülü olan Kadıköy Futbol Kulübü kuruldu ancak dönemin baskıcı rejimi ikisini de kapattı. Bu iki kulübün de kuruluşunda yer alan birçok oyuncu 1907 yılında Fenerbahçe’yi kurdu. 1905 yılında kurulmuş Galatasaray ve futbola 1910 yılında başlayan Beşiktaş, İstanbul’da Türk futbolcu çoğunluğunu sağladı. 1908, II. Meşrutiyet’ten itibaren ülkedeki özgürlük rüzgarı futbola da yansıdı. Aslında İstanbul’da kurulmuş iki takımın birleşmesiyle oluşan Ankaragücü 1910’da, İzmir’in ilk Türk futbol kulübü Karşıyaka 1912’de, Altay 1914’te kurulmuştur.

Bunlar mutlaka başka yazının konusu. Ben daha çok Fenerbahçe’nin ilk formaları ve rengi, daha sonra da forma sponsorları ve üreticileri hakkında bilgi vermek amacındayım.

Fenerbahçe’nin ilk renkleri Anadolu Yakası’nın en güzel yerlerinden olan Fenerbahçe çayırlarındaki güzel papatyalardan gelir, sarı beyazdır. Ancak ilk formalar uzun kollu, kışlık olduğu için yünlüdür. O dönemlerde forma olarak giyilen gömlekleri bir İngiliz tüccar olan Baker satmaktadır. 1908 yılının kışında Nurizade Ziya Bey takıma yazlık formalar sipariş vermek için Baker’ın dükkanına gider. Baker’ın elinde sarı-beyaz yazlık forma yoktur, aksi gibi sarı-beyaz formalar yaza da yetişmeyecektir. Baker elinde bulunan sarı üzerine lacivert çubuklu gömlekleri teklif eder, Nurizade Ziya Bey de takımın renklerini o anda değiştirir, gömlekleri satın alır.

kuruls

Fenerbahçe’nin o güzel sarı ve lacivert renkleri, tamamen bir aksilik ve tesadüf üzerine bir araya gelmiş. Bana göre Fenerbahçe’mizin ilk renkleri olan sarı ve beyaz, deplasman forması renkleri olarak kullanılsın. Bugüne kadar yanılmıyorsam üç kez sarı beyaz formamız oldu. 2007-2008, 2008-2009, 2009-2010. Bu üç formadan en beğenilen, taraftar arasında en çok kabul gören ve en çok başarıya tanık olan kuruluş forması tabiki 2007-2008 sezonunda çıkan sarı-beyaz formaydı. Kendisi, Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynadığı sezon takımımızın üzerindeydi. Hatta o sezon Şampiyonlar Ligi’nde çıktığımız son maç olan Chelsea maçında da Fenerbahçe’nin üzerindeydi.

pereja

Gelelim sponsor ve üretici konusuna. Fenerbahçe formasına ilk sponsoru 1977-1978 sezonunda aldı. Aslına bakarsanız sponsor Fenerbahçe formasını aldı, Pe Re Ja. Formanın bir ucundan diğer ucuna kadar uzanan bir sponsor. Daha sonra 1980 yılında Banker Kastelli’yle başlayan 1998’e kadar devam eden banka sponsoru furyasına kapıldı Fenerbahçe. Liste olarak incelemek daha mantıklı olacak şimdi.

spon

Fenerbahçe 1984 yılına kadar İstanbul’daki terzilere diktirdi formalarını. 1984 yılında ilk defa adidas tarafından üretildi formalar. 1985-1988 yılları arasında Güner adında, merkezi hala Osmanbey’de olan bir konfeksiyon markası tarafından üretildi. 1988 yılında tekrar adidas’a döndü Fenerbahçe. 2000 yılında adidas’la sözleşme yenilenmedi, büyük bir atılım ve başarı öyküsü olan Fenerium tarafından üretildi formalar. 2004 yılında adidas’a tekrar dönüldü ve adidas’la olan anlaşma hala devam ediyor. 2013 yılında sona eren sözleşme geçtiğimiz yazın başında sezon başına 8,5 milyon dolar karşılığında yenilendi. Bu anlaşmanın sonucunda veya bu anlaşmayla birlikte Abdullah Kiğılı tarafından yönetilen tasarım ekibi devre dışı kaldı.

Güner marka çubuklu

Güner marka çubuklu

Fenerbahçe’nin göğüs sponsoru Türk Telekom ve kol sponsoru avea ile sözleşmesi 2013 yılında sona erdi. Yönetim de ülke içi sponsorlardansa global markalardan biriyle anlaşmak düşüncesindeydi. Ancak Avrupa sahnesinde yer almayan bir takıma yüksek bedeller ödemekten çekindi büyük markalar, kaygılarında bir nebze de olsa haklı olduklarını düşünüyorum. Yurtdışında istediğini bulamayan yönetim yurt içine yöneldi ancak istediği fiyatları veren bir sponsor bulamadı. Daha sonra yıllardır olmayan bir şey oldu, reklamsız çubuklu çıktı. Galatasaray gibi düşük ücretli sözleşmeye imza atmaktansa taraftarı mutlu etmeyi tercih ettiler. Bunun eleştirilecek birçok yönü var ancak biz taraftarlar gayet mutlu olduk, o yüzden de sessiz kalmak daha iyi. 30 yılda bir denk gelecek bir fırsat bu zira. Fenerbahçe’nin Samsung’la anlaştığına yönelik birkaç haber okudum, onlardan birini de paylaşayım.

— GÖKHAN GÜÇKAYA ® (@gokhanguckaya) April 2, 2015

Çubuklunun klasik olanı en güzelidir; ince çubuklardan oluşan, kollarında da çubuk olan çubuklu bizim kültürümüzdür. Endüstriyel futbolun dışında kaldı biraz, her üretici kendi istediği şekilde biçimlendiriyor çubukluyu. Sağlık olsun, her zaman daha güzel bir çubuklu olabilir, her zaman daha iyisini umabiliriz.

Beğendiyseniz sosyal mecralarda paylaşırsanız sevinirim, daha çok insana ulaşırsak birlikte daha da geliştirebiliriz.

Reklamlar

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s