Çubuklu Forma

efsane-cubuk-lefter

Çubuklu forma, ana rengin üstüne yakadan eteğe kadar uzanan çubuklardan meydana gelen, orijinalinde aynı çubukların omuzdan kola kadar indiği forma çeşidi. Dünya futbol tarihine kazınmış bir forma çeşididir. Futbol oynanan her yerde çubuklu forma olmuştur, olacaktır da. Bir takımın renklerini göstermek açısından en kolay yoldur. Fenerbahçe kurulduğu günden beri çubuklu formasını onurla ve gururla taşımıştır. İlk zamanlar sarı beyaz, sonraları günümüze kadar uzanan sarı lacivert çubuklu Fenerbahçe’nin sahadaki imzası olmuştur.

Çubuklu formanın Türkiye’deki vazgeçilmez temsilcisi Fenerbahçe’dir. Ancak ilginçtir ki Türkiye’de çubuklu forma giymeyen takım neredeyse yoktur. 5 şampiyon da tarihinin belli dönemlerinde çubuklu formayı tercih etmiştir. Aslında bakarsanız Türkiye’de forma kültürüne sahip yalnızca iki takım vardır: Fenerbahçe ve Galatasaray. Ancak buna kuruluşundan beri tam anlamıyla sahip çıkan tek takım Fenerbahçe’dir. Galatasaray’ı çubuklu formayla görebilirsiniz, Beşiktaş ve Trabzonspor hem çubuklu, hem parçalı, hem düz formayla sahaya çıkmıştır. Ancak Fenerbahçe’yi çubuklu olmadan düşünemezsiniz, Fenerbahçe’yi parçalı formayla da göremezsiniz. Çünkü bu forma kültürüdür. Galatasaray da 21.yy’da forma kültürüne dikkat ediyor, buna yönelik birçok çalışmaları da oldu. Taraftarları kültürü yerine tekrar oturttuklarını düşünürken 2014-2015 sezonunda yine çubuklu formayla çıktı.

retro-italia

Çubuklu formanın ikonik olduğu bir diğer ülke de İtalya‘dır. İtalya’nın en başarılı ve büyük üç kulübü Juventus, A.C. Milan ve Internazionale Milano çubuklu forma giyer. 2014-2015 sezonunda Serie A’da bulunan kulüplerden Atalanta, Internazionale, Juventus, A.C. Milan, Sassuolo, Udinese çubuklu forma kültürüne sahip takımlardır. Juventus siyah-beyaz çubukluyla tarihe geçmiştir. Internazionale Milano’nun çubuklusu siyah-mavidir. A.C. Milan ise siyah-kırmızı çubuklu giyer. Bunlar ikonik çubuklulardır. Atalanda mavi-siyah çubuklu giyer. Sassuolo’nun çubuklusu yeşil-siyahtır. Udinese’nin çubuklusu ise siyah-beyazdır.

ing

İngiltere şampiyonlarının, ilginçtir, çubuklu kültürü yoktur. Manchester United‘ın tarihi forması kırmızıdır. Arsenal‘in ikonik forması kolları beyaz gövdesi kırmızı formadır. Chelsea düz mavi formayla tarihe geçmiştir. Manchester City de düz açık mavi formayla akıllara kazınmıştır. Premier League‘de çubuklu forma kültürüne sahip takımlar şunlardır: Crystal Palace; 1905-1938 yılları arasında düz bordo forma giymiştir, 1938-1973 yılları arasında beyaz forma giymiştir, 1973 senesinden beri kırmızı-mavi çubuklu forma giyer. Hull City; kurulduğundan beri siyah-turuncu çubuklu forma giyer. Newcastle United; 1881-1894 yılları arasında çeşitli formalar giymiştir, 1894 yılından beri siyah-beyaz çubuklu giymektedir. Southampton, 1885-1896 yılları arasında kırmızı beyaz parçalı forma giymiştir, 1896 yılından beri kırmızı-beyaz çubuklu forma giymektedir. Sunderland kurulduğu 1879 yılından beri kırmızı beyaz çubuklu giymektedir. Stoke City de kırmızı-beyaz çubuklu giyer.

esp

İspanya‘da bir çubuklu bolluğu vardır. Athletic Bilbao, Atletico Madrid, Barcelona, Cordoba, Almeria, Levante, Malaga, Deportivo de la Coruna, Real Sociedad, Eibar, Real Betis tarihleri boyunca büyük çoğunlukta çubuklu forma giymiştir. Bunlardan ikonik olanları Atletico Madrid, Real Betis, Deportivo, Malaga’dır. Nihat Kahveci’den dolayı Real Sociedad’ın mavi-beyaz çubuklusu bizim için en ikonik olanıdır. Athletic Bilbao kırmızı-beyaz; Atletico Madrid kırmızı-beyaz; Cordoba yeşil-beyaz; Almeria kırmızı-beyaz; Deportivo de la Coruna mavi-beyaz; Levante bordo-mavi; Malaga mavi-beyaz; Real Sociedad mavi-beyaz; Eibar kırmızı-mavi; Real Betis yeşil-beyaz; Barcelona bordo-mavi çubuklu forma giyer. Ancak bana kalırsa İspanya’nın en ikonik forması Real Madrid’in düz beyaz formasıdır. Los blancos. Barcelona’nın kuruluş forması parçalıdır, 100. yılında da parçalı forma giymiştir ama genel olarak çubuklu giymektedir.

alm

Almanya‘nın ikonik çubuklusunu Bayern München giyer. Ancak Bayern München, Almanya’nın tarih boyunca uğradığı değişikliklere bağlı olarak birçok değişikliğe uğramıştır. 1900 yılında kurulduğunda açık mavi düz forma giymiştir, daha sonra düz beyaz forma giymiştir, ilk çubuklu formasını 1909 yılında çıkarmıştır. Üç sezonluk çubuklu forma macerasından sonra 1927 yılına kadar düz beyaz forma giymiştir. 1927-1931 yılları arasında giyilen bordo beyaz çubukludan sonra, 1931-1964 yılları arasında bordo detaylı beyaz forma giymiştir. 1964 yılında çıkan kırmızı forma Bayern München’in asıl klasik formasıdır. İkonlaşan çubuklu forma ilk kez 1968 yılında çıkmıştır, mavi-kırmızı. Bir diğer ikonik Bayern çubuklusu kırmızı-beyaz da 1969 yılında çıkmıştır. 1969 yılından beri düz beyaz, düz kırmızı, kırmızı-beyaz çubuklu, kırmızı-mavi çubuklu değişerek giyilmiştir. 1995-1996 sezonunda uzun bir aradan sonra çıkan kırmızı-mavi çubuklu ile alınan UEFA Kupası, kırmızı-mavi çubuklunun yerini pekiştirmiştir. Ertesi sezon aynı çubukluyla devam edilmiştir. Uzun bir aradan sonra kırmızı-mavi çubuklu 2014-2015 sezonunda Bayern München forma kataloğunda iç saha forması olarak yerini almıştır. Bundesliga‘da bu sezon çubuklu forma giyen üç takım vardır. Eintracht Frankfurt kırmızı-siyah çubuklu giyer, Hertha Berlin mavi-beyaz çubuklu giyer, Paderborn mavi-siyah çubuklu giyer.

mil

Milli takım formalarında çubuklu forma genellikle tercih edilmez. Milli formalar ya bayrağın ana renginde ya da o ülkeye malolmuş bir renktedir genellikle. Benim çubuklu milli forma denince aklıma hemen Arjantin geldi. Ufak bir araştırmayla Malezya ve Paraguay‘ı bulabildim. Başka da çubuklu forma giyen milli takım bilmiyorum. Türkiye A Milli Takımı EURO1996 döneminde omuzdan başlayan ancak göğüste beyaza dönen bir forma giymişti ama ona çubuklu demek pek mümkün değil diye düşünüyorum.

psv

Çubuklu forma denince akla gelen bir diğer takım da PSV Eindhoven. Zaman zaman kırmızı forma giyse de PSV Eindhoven’ın forma kültürü çubuklu üzerine kurulmuştur.

Çubuklu forma üzerine söyleyeceklerim bu kadar. Eklemek istediğiniz şeyler olursa aşağıdaki yorum kutusunu doldurabilirsiniz. Beğendiyseniz sosyal mecralarda paylaşırsanız çok memnun olurum.

Reklamlar

Çubuklu Forma” üzerine bir yorum

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s